Najnovší film slovenského režiséra Juraja Jakubiska BATHORY sa začal natáčať v zime v roku 2005.
 
Historický veľkofilm v produkcii spoločností Jakubisko film, Film and Music Entertainment (UK) a Eurofilm Studio (HU) je 15-tym celovečerným filmom Juraja Jakubiska Ústrednou postavou je Erzsébeth Báthory – na Slovensku známa ako Alžbeta Báthoryová, krvilačná grófka, ktorá roky na svojich panstvách vraždila a mučila poddané. Je dokonca uvedená aj v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia vrahyňa všetkých čias. Legenda o týchto ukrutnostiach ale vznikla až niekoľko rokov po jej smrti a čím ďalej, tým viac sa rozvíjala a naberala na ukrutnostiach ešte ďalšie stovky rokov. Oficiálne dokumenty o jej vine však neexistujú. Existujú síce zaznamenané svedectvá svedkov, no nie priamych a ich hodnovernosť je spochybniteľná. Ani Alžbeta nikdy nestála pre súdom a zomrela bez procesu, uväznená na Čachtickom hrade.
 
Jej príbehu sa v posledných rokoch začalo venovať niekoľko historikov, ktorí tento pohľad na ňu spochybňujú a predkladajú na základe historických výskumov dôkazy skôr o Alžbete ako o obeti, ktorou sa stala kvôli svojmu obrovskému majetku. Ako osamelá vdova sa mohla stať terčom mnohých ľudí, bažiacich po jej majetkoch, na čele ktorých stál v prvom rade vtedajší palatín Juraj Thurzo.
 
Juraj Jakubisko vo svojom filme ponúka práve tento nový pohľad na Alžbetu. Jej filmový príbeh sa začína v období, keď má tridsaťdva rokov. Manžel, František Nádasdy, bojuje vo vojnách proti Turkom a ona sama sa stará o deti a zároveň aj o rozsiahle majetky.
Film nemá byť dokumentom, ani historicky verným. Režisér sa však pridŕža známych historických skutočností a neprebádané – takzvané „biele“ miesta histórie vypĺňa svojou fantáziou. Tak sa do príbehu dostali aj Caravaggio, či Monteverdi, tvorca prvej opery...
 
Do hlavných úloh filmu obsadil režisér množstvo zahraničných i popredných českých a slovenských hercov. V úlohe Alžbety uvidíme britskú herečku Annu Friel, ako jej manžel František Nádasdy sa predstaví Vincent Regan, Caravaggia stvárnil Hans Matheson a štvoricu hlavných úloh uzatvára Karel Roden ako Juraj Thurzo. V ďalších úlohách uvidíme zo zahraničných hercov aj Franca Nera, Tima Preecea, z domácich – česko - slovenských – sa predstavia Deana Horváthová, Bolek Polívka, Marek Vašut, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Monika Hilmerová, Marek Majeský a mnohí iní.