Grófka Alžbeta Báthory bola vyhlásená za „najplodnejšiu” vrahyňu v ľudských dejinách – mučila mladé panny, zubami vytrhávala kusy mäsa z ich ešte živých tiel a kúpala sa v ich krvi v snahe nájsť večnú mladosť. Objektívom svojej magickej predstavivosti poodhaľuje režisér Juraj Jakubisko rúško tajomstva tejto hrôzostrašnej legendy a ukazuje jej mnohé tváre v novom, provokatívnom filme inšpirovanom životom tejto neslávne známej ženy.
 
Na začiatku 17. storočia sa Európa dusila pod ťarchou náboženských konfliktov a vojen. Už dve storočia bolo Uhorsko baštou kresťanstva. František Nádasdy (Vincent Regan), jeden z najbohatších šľachticov v krajine a veliteľ uhorskej armády, neúnavne bránil Svätú ríšu rímsku pred útokmi Osmanov. Násilie a krutosť boli medzi
stredovekými aristokratmi bežné a chýry o krvilačnosti jeho zanedbávanej manželky, grófky Alžbety Báthory (Anna Friel), pobúrili tamojších duchovných a ich kázne o „krvavých kúpeľoch za zámockými múrmi” roznietili vášne po celej strednej Európe.
 
Údajné činy šľachtičnej oslnivej krásy, s majetkom a bohatstvom väčším ako mal sám kráľ Matej II (Franco Nero), prišli vhod palatínovi Jurajovi Thurzovi (Karel Roden), ktorého politickú loajálnosť ovplyvňovala túžba po osobnom zisku. Zúfalá snaha dostať sa k nádasdy-báthoryovskému bohatstvu vyvolala v Thurzovi pomstychtivú vášeň a uviedol do pohybu proces, ktorý mal ovdovenú grófku zničiť.
 
„Bola Báthory prenasledovanou renesančnou liečiteľkou, ktorej horlivý záujem o vedu splodil legendu o upírstve, alebo osamelou vdovou, ktorej vášnivá náklonnosť k životu, láske a umeniu sa obrátila proti nej v nešťastnom storočí poznačenom vojnami a honmi na čarodejnice? V mojom filme táto krvavá povesť vdýchla život fikcii a priviedla ju k životu. Inšpirujem sa kontroverzným príbehom a vrhám čerstvé svetlo do temných zákutí legendy o Alžbete Báthory, pomstychtivom palatínovi Thurzovi, jej takmer milencovi, slávnom talianskom maliarovi Caravaggiovi (Hans Matheson) a miestnej vedme Darvulii (Deana Horváthová).“
Juraj Jakubisko