Od novembra môžete mať doma Bathory...

... alebo ďalšie vzkriesenie čachtickej legendy

Bathory vychádza na DVD, Blu-ray a v luxusnej darčekovej edícii

Od júla 2008 do augusta 2009 videlo film Bathory v českých a slovenských kinách 1 361 093 divákov. A teraz sa jeho priaznivci dočkali – film Juraja Jakubiska teraz vychádza ako na DVD, tak aj na Blu-ray disku, čo uspokojí aj tých najnáročnejších z nich.

 

 

O filme Bathory

Historický veľkofilm Juraja Jakubiska priviedol k životu krvavú legendu Čachtickej panej. Tá sa podľa povesti kúpala v krvi panien a na svojich panstvách celé roky vraždila a mučila svojich poddaných. Výpravný snímok je pätnástym celovečerným filmom Juraja Jakubiska. Ústrednou postavou je Erzsébet Báthory (1560 – 1614), u nás známa ako Alžbeta Báthory. Kým v skutočnosti bola? „Krvavou grófkou“, sadistickou vrahyňou, alebo obeťou temných intríg, ohovárania a bezprávia? Krutou, nemilosrdnou vladárkou, či zraniteľnou, osamelou vdovou, ktorej krutosť nepresiahla zvyky doby? Alebo oboje? Pohľady historikov na životný príbeh tejto kontroverznej šľachtičnej sa rozchádzajú. Poňatie jej osoby ako vraždiaceho monštra spochybňujú nové dôkazy ukazujúce kňažnú, ktorá sa vďaka svojmu bohatstvu a nezávislosti stala terčom sprisahaní ľudí, usilujúcich o jej rozsiahle majetky. Svedecké výpovede o jej krutostiach sú konfrontované s faktom, že vo svojom čachtickom sídle bola uväznená bez procesu a súdu. Režiséra Juraja Jakubiska zaujal práve tento „nový“ pohľad.

Rolu Alžbety stvárnila britská herečka Anna Friel; ako jej manžel František Nádasdy sa predstavil Vincentr Regan (Trója; 300: Bitka pri Thermopylách); Caravaggia stvárnil Hans Matheson (Bedári, Hmly Avalonu) a štvoricu hlavných rolí uzatvára Karel Roden ako Juraj Thurzo. V ďalších úlohách uvidíme zo zahraničných hercov i Franca Nera, Bolka Polívku, Marka Vašuta, Jiřího Mádla a Lucie Vondráčkovú. Z domácich sa predstavia Monika Hilmerová, Marek Majeský či Andrej Hryc.

Od filmového pásu k DVD a Blu-ray disku

Za realizáciou DVD a Blu-ray diskov stojí spoločnosť BRICKBOX DIGITAL MEDIA s.r.o, ktorá už dva roky pôsobí na poli Blu-ray Disc™ ako popredný poskytovateľ služieb v oblasti optických a digitálnych médií v strednej a východnej Európe. Vzhľadom na vysokú časovú náročnosť projektu, ktorého príprava bola dvakrát dlhšia oproti štandardným Blu-ray projektom, a vysokú participáciu režiséra Juraja Jakubiska s jeho zmyslom pre dokonalosť, sľubuje tento titul naozaj kvalitný zážitok doplnený nadštandardnou bonusovou výbavou. Juraj Jakubisko sa spolu so svojou manželkou, producentkou tohto filmu Deanou Jakubiskovou, aktívne zapájali napr. v rámci obsahu bonusovej výbavy, grafiky či v oblasti zvukového spracovania.

Bohatá bonusová výbava DVD Bathory

Film Bathory vychádza na DVD s nadštandardnou bonusovou výbavou. Na DVD nájdete v bonusoch šesť nepoužitých scén, videoklip Môj Bože (Katarína Knechtová), profil Juraja Jakubiska, film o filme, fotogalériu, trailery... V prvej z nepoužitých scén napríklad uvidíte Jiřího Korna, ktorý sa nakoniec vo filme neobjavil. Súčasťou bonusov je aj dokument o Plaváčikovi – nadácii, ktorú založili Deana a Juraj Jakubiskovci. Informácie o nadácii nájdete v ďalšej časti tohto materiálu.

Limitovaná darčeková edícia Bathory

Okrem štandardného DVD vychádza tiež limitovaná darčeková edícia, ktorá obsahuje DVD, knihu a dve hudobné CD (doteraz nevydaný soundtrack k filmu a CD Hudba, ktorú ste vo filme nepočuli).

Súčasťou knihy sú fotografie, texty Juraja Jakubiska a Deany Jakubiskovej, množstvo zaujímavostí, text piesne Môj Bože a herecké obsadenie. A čo nájdete na dvoch priložených CD? Na prvom je dosiaľ nevydaný soundtrack k filmu s 45 skladbami a z druhého CD si vypočujete všetky hudobné a zvukové záznamy, ktoré sa v konečnej verzii filmu neobjavili, napriek tomu sa objavili v súvislosti s jeho vznikom.

Blu-ray disk nielen vo vysokom rozlíšení ale aj plný bonusov

Blu-ray disk  nielenže ponúka zážitok v podobe maximálneho rozlíšenia obrazu, ale aj nadštandardne bohatou bonusovou výbavou. Oproti DVD prináša navyše exkluzívne ďalšie bonusové materiály zo zákulisia natáčania: profily a rozhovory s hercami, názory historikov, filmová „naj“. Ďalším atraktívnym bonusom je kapitola Bathory inak: tu nájdete historický príbeh tejto legendy, mapy, rodokmene... ďalším bonusom sú trailery k filmu, ktoré doteraz neboli nikde využité. Film sprevádza, rovnako ako DVD, dokument o nadácii Plaváček – tentoraz rozšírený o ďalšie informácie a predstavy aj deti, ktorým nadácia pomohla a pomáha.

Zaujímavosti

-    Na príprave DVD Bathory sa podieľal aj Juraj Jakubisko osobne – napríklad je autorom grafiky obalov, pripravoval i knihu, ktorá je súčasťou limitovanej darčekovej edície.
-    Soundtrack vyjde iba ako súčasť limitovanej darčekovej edície.
-    V jednom z bonusov vystupuje Jiří Korn, ktorý sa nakoniec vo filme neobjavil.
-    Blu-ray disk sa radí k obsahovo najrozsiahlejším. Je vybavený českou a slovenskou zvukovou verziou formátu DTS Master Audio 5.1, českými a slovenskými titulkami, vrátane titulkov pre nepočujúcich a širokouhlým obrazom Full HD 1080p/24 FPS (16:9), (1:2,35).
-    DVD Bathory ponúka českú a slovenskú zvukovú verziu vo formáte DD 5.1, české a slovenské titulky spolu s titulkami pre nepočujúcich a obraz 16:9.
-    BRICKBOX DIGITAL MEDIA s.r.o., ktorý DVD a Blu-rax Bathory realizoval, je prvý licencovaný Blu-ray partner v strednej a východnej Európe.
-    Film Bathory videlo v českých a slovenských kinách viac než 1 360 000 divákov
-    Titulná pieseň Môj Bože patrila medzi päticu najhranejších hitov v rádiách. Jej autorom je hudobný skladateľ Jan Jirásek. Vo svojom hudobnom aranžmáne ju naspievala slovenská speváčka Katarína Knechtová. Videoklip natočil režisér Juraj Jakubisko.
-    Britská herečka Anna Friel sa do svojej roly vžila až tak,  že pri natáčaní jednej ohnivej scény takmer zhorela.
-    Grófka Erzsébet Báthory je uvedená v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia vrahyňa všetkých čias.

Technické informácie:
Scenár a réžia: Juraj Jakubisko
Kamera: F.A. Brabec, Ján Ďuriš
Hudba: Simon Boswell, Jan Jirásek, Martin Maok Tesák
Hrajú: Anna Friel, Vincent Regan, Hans Matheson, Karel Roden, Deana Jakubisková-Horváthová, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Franco Nero
Žáner: historický thriller
Dĺžka: 140 min.

 

 

 

  
 

Bathory – DVD, jednodisková verzia

V predaji a požičovniach od 11.11.2009
Odporúčaná maloobchodná cena 16,56 € (499,-SKK)

Bonusy:
    Profil Juraja Jakubiska
    Film o filme
    Čo ste vo filme nevideli (šesť nepoužitých scén)

o    Kronikár – pôvodné info o filme (Jiří Korn)
o    Príchod Merisiho na hrad
o    Merisi maľuje dedinské deti
o    Thurzo upláca Turkov
o    Návšteva u Ctiborovej
o    Mučiareň
Fotogaléria
o    fotografie z filmu
o    fotografie z natáčania filmu
o    fotografie z natáčania videoklipu
Videoklip Môj Bože (Katarína Knechtová)
Trailery
Kompletná ponuka filmov od Jakubisko filmu-u
Nadácia Plaváček
– dokument o nadácii Juraja a Deany Jakubiskovcov 


 Bathory – DVD, exkluzívna limitovaná darčeková edícia

V predaji od 4.11.2009
Odporúčaná cena 29,84 € (899,-SKK)

Táto edícia obsahuje:
    DVD Bathory
(s rovnakými bonusmi ako pri jednodiskovej edícii)
Kniha
o    fotografie
o    texty Juraja Jakubiska a Deany Jakubiskovej
o    zaujímavosti
o    text piesne Môj Bože
o    predstavenie hercov
Soundtrack z filmu na CD
o    Hudba, ktorú ste vo filme nepočuli na CD
o      Autori hudby: Andrej Turok a Tatiana Miková Bathory – Blu-ray

V predaji a požičovniach od 11.11.2009
Odporúčaná maloobchodná cena 33,16 € (999,-SKK)

Blu-ray obsahuje rovnaké bonusy ako DVD a navyše naň boli exkluzívne zaradené tieto ďalšie bonusové materiály:

Bathory – zo zákulia (textové informácie)
    Kto všetko bol pri tom
o    profily hercov a tvorcov
o    rozhovory s hercami a tvorcami
o    parteri filmu
   Všetky filmové NAJ
   Ako historici radili

o    Ako vznikol Polívka – mních Peter
o    Proti čomu bol Várkonyi

Bathory inak (textové informácie)
    Očami histórie
-    Historický príbeh veľkej legendy
-    György Thurzo kontra Erszébeth Báthory
Mapy
Rodokmeň

Trailery: upútavky, ktoré ste ešte nevideli

Nadácia Plaváček
-    Dokument
-    Čo chcete o nás vedieť:
história, kontakty, partneri nadácie
-    Vietor do plachiet
-    Naši „plaváčkovia“:
predstavenie detí, ktorým pomohla a pomáha nadácia Plaváček

 

 

 

 

Nadačný fond Deany a Juraja Jakubiskovcov

POMÔŽTE NÁM PLNIŤ DETSKÉ SNY

 

HISTÓRIA

V roku 2002 počas augustových povodní zorganizoval nadačný fond PROFILMS pre 200 detí detský stanový tábor Plaváček v Prahe Uhříněvsi. Dôvodom vzniku povodňového tábora bola nutnosť okamžitej a konkrétnej pomoci povodňami postihnutým oblastiam.

Nadačný fond PROFILMS bol založený  26.10.1997 na podporu českej kinematografie. Hoci náplň je ho činnosti bola takto úzko vymedzená, rozhodli sa zakladatelia zamerať jeho činnosť trochu iným smerom, a to takým, ktorý umožnil rodičom v relatívnom pokoji a bez strachu o deti zmobilizovať sily a pustiť sa do obnovy svojich domovov, aby mohla rodina opäť začať normálne fungovať.

Povodňami však neboli postihnuté iba tzv. „normále“ rodiny. Naopak, najviac trpeli sociálne slabé rodiny a detské domovy. Deti, ktoré zatiaľ trávili čas v povodňovom tábore, začali postupne prejavovať svoje nadanie v rôznych oblastiach umenia  športu. V rámci táborových aktivít sa mohli svojim záujmom plne venovať. Nebolo však isté, či budú ich aktivity realizovateľné po návrate do pôvodného domova.

NFP následne zaplavené rodiny, detské domovy a školy vybavil potrebnými vecami (nábytok, vybavenie domácností, výpočtová technika, oblečenie, hračky, školské potreby apod.).

To, že sa medzi deťmi objavili niektoré s výrazným umeleckým či športovým talentom a skutočnosť týkajúca sa neistých možností ďalej svoj talent zušľachťovať, zafungovalo ako prvotný impulz k myšlienke systematicky pomáhať nadaným deťom, ktorým v rozvoji ich talentu prekáža materiálny či finančný nedostatok. Tieto okolnosti viedli k zmene názvu nadačného fondu z pôvodného PROFILMS na nový PLAVÁČEK a k vzniku pilotného projektu NFP nazvaného „Vietor do plachiet“. K tomu oficiálna došlo 27.5.2003. Vznikol tak teda PLAVÁČEK – Nadačný fond Deany a Juraja Jakubiskovcov.

Viac informácií o nadácii na www.nfplavacek.sk.

KONTAKTY
Lucie Frohlichová – riaditeľka Nadačného fondu Plaváček
Email: lucie.frohlichova@jakubiskofilm.com

Pomôcť môžete aj Vy na účet 2784056/2700.