Súťažné sekcie

Medzinárodná súťaž hraných filmov

Predstaví diela talentovaných filmárov. O vzácnu trofej Art Film Festu – Modrého anjela sa v súťaži budú konfrontovať tvorcovia, ktorý zanechali podpis pod svojim prvým, druhým alebo tretím filmom. Vo výbere sa objavia aj ocenené snímky z najprestížnejších filmových podujatí z Benátok, Berlína či Locarna.

Medzinárodná súťaž krátkych filmov

Patrí k divácky obľúbeným súčastiam festivalu. Podobu sekcie aj tento rok určuje základný parameter – dĺžka filmu do 30 minút. Atraktívnosť sekcie spočíva v rozmanitosti zostavy, ktorá ponúkne viac ako 40 noviniek od Islandu, Nového Zélandu až po Čile alebo Filipíny.

INFORMATÍVNE SEKCIE

Slovenská sezóna

Keďže na Slovensku chýba národná filmová prehliadka, preto sa 17. Art Film Fest Trenčianske Teplice – Trenčín programovo zameria na slovenskú kinematografiu, ktorá momentálne zažíva doslova boom. Na festivalovom plátne návštevníci po prvý raz uvidia dlho očakávaný film režiséra Ivana Vojnára s pôvodným názvom Kvety sakury, ktorý sa do kín dostane ako Ženy môjho muža. Premiéry sa na Art Film Feste dočká aj dokumentárna snímka Jara Vojteka Hranica. Okrem premiér uvedie festival aj slovenské filmy, ktoré prišli do kín od januára 2009, napríklad Pokoj v duši, Tango s komármi, Ako sa varia dejiny, Nebo, peklo, zem či Nedodržaný sľub.

Americké tanečné filmy 80. rokov

Sekcia obsahuje snímky, ktoré sa už viac ako 20 rokov pripomínajú niekoľkým generáciám nezabudnuteľnými tanečnými číslami, citátmi či známymi hudobnými hitmi. Diváci sa môžu tešiť na geniálnych tanečníkov, ktorí predvedú disco tanec, step, latino aj balet. Z filmov sa premietnu napríklad Fame režiséra Alana Parkera alebo All That Jazz režiséra Boba Fosseho. Každý jeden tanečný film návštevníkom osobne uvedie známy slovenský tanečník a choreograf Ján Ďurovčík.

To najlepšie z komédie

Sekciu zostavil prezident Art Film Festu, herec a humorista Milan Lasica. Do výberu zaradil novšie, ale i starši filmy, z ktorých zopár videl ešte ako chlapec. Do festivalových kín sa dostane napríklad snímka Krásky noci s legendárnou Ginou Lolobrigidou. Milan Lasica bude každý film uvádzať osobne.

Okolo sveta

Sekcia bude obsahovať skutočné bonbóniky svetovej kinematografie. Potvrdený je už aj víťaz posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaný Wrestler režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke. Z ázijskej scény zavíta najnovší film nepriehliadnuteľného Kim Ki-duka Bi-mong. A takých lákadiel bude určite viac.

Európske zákutia

Ponúknu filmy zo starého kontinentu, ktoré si vo svete získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Na festivalové plátna sa dostane aj najnovšia legenda o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej, ktorú vytvorila a spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy vo filme Grófka (Countess). Film mal svetovú premiéru na nedávnom prestížnom festivale v Berlíne.

Kultové filmy

Sekcia ponúkne snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Vo výbere sa objaví vojnový film, muzikál, horor aj sci-fi. Ale majú spoločné vlastnosti: bezprostredne sa s nimi identifikuje vždy nová generácia a presahujú do okolia či už ovplyvňovaním módy alebo citáciami v iných filmoch.

Láska a anarchia

Mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu.

Nočná prehliadka

Prináša opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel. Late Night Show bude nielen divoká, krvavá, brutálna, nebezpečná, extravagantná, akčná, hlučná, ale predovšetkým zábavná.

Pocta Petrovi Weiglovi.

Art Film Fest vzdá poctu českému režisérovi, libretistovi a dramaturgovi Petrovi Weiglovi, ktorý sa vyznačoval odvážnym hľadaním nekonvenčného, svojbytného prístupu k rôznym adaptáciám predovšetkým operných diel. Pod jeho vedením vznikli napríklad filmové diela Rusalka, Romeo a Julia, Eugen Onegin či Werther. V mnohých jeho filmov sa predstavili aj slovenskí herci ako Milan Kňažko, Božidara Turzonovová, Juraj Kukura či operný spevák Peter Dvorský.

OCENENIA ART FILM FESTU

Hercova misia

Art Film Fest aj tento rok udelí osobité festivalové ocenenie Hercova misia, ktorým od roku 1995 oceňuje herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti filmu. Aj tento rok si cenu prídu prevziať významní herci svetového mena.

Zlatá kamera

Rovnako Art Film Fest udelí aj cenu Zlatá kamera, ktorej laureáti sú už známi.

Do Trenčianskych Teplíc si ju príde prevziať jedna z najvýznamnejších európskych režisérok, česká filmárka Věra Chytilová, ktorá má na svojom konte má kultové snímky ako U stropu je pytel blech, Sedmikrásky, Hra o jablko, Panelstory aneb jak se rodí sídliště, Vlčí bouda, Šašek a královna, Pasti, pasti, pastičky či Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

Druhým oceneným bude taliansky režisér Ettore Scola, ktorý sa preslávil filmom Tančiareň, v ktorom zobrazil cez tanec a hudbu dôležité momenty francúzskych dejín 20. storočia. V jeho filmoch si zahrali hviezdy ako Marcello Mastroianni, Sophia Lorenová či Ornella Muttiová. Na Scolovom konte svietia aj trofeje z festivalov v Cannes a Berlíne.