17. Ročník

Filmy zo svetoznámych festivalov, kultové snímky, ktoré sa zaradili do histórie kinematografie, veselé tanečné filmy, klasické komédie či slovenské filmy v premiére. A ešte viac ponúkne návštevníkom 17. ročník Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 20. do 27. júna 2009 už tradične v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Medzinárodný filmový festival patrí k najvýznamnejších kultúrno-spoločenským podujatiam na Slovensku a aj tento raz prinesie na Slovensko vyše 150 filmov, ktoré nemožno vidieť bežne v našich kinách.

Aj tohtoročnému Art Film Festu bude dominovať Medzinárodná súťaž hraných filmov, ktorá predstaví diela talentovaných filmárov z celého sveta, ktorí zabojujú o vzácnu trofej festivalu – Modrého anjela. Vo výbere sa objavia aj filmy, ktoré už získali ceny na najprestížnejších filmových podujatiach ako napríklad Benátky, Berlín či Locarno.

Novinkou 17. ročníka bude sekcia Slovenská sezóna. Keďže na Slovensku chýba národná filmová prehliadka, Art Film Fest Trenčianske Teplice – Trenčín sa rozhodol na seba prevziať túto úlohu a programovo sa zameria na domácu kinematografiu, ktorá je u divákov čoraz obľúbenejšia. Art Film Fest uvedie aj nové slovenské filmy v premiérach. Na festivalovom plátne návštevníci po prvý raz uvidia dlho očakávaný film režiséra Ivana Vojnára s pôvodným názvom Kvety sakury, ktorý sa do kín dostane ako Ženy môjho muža. Premiéry sa na Art Film Feste dočká aj dokumentárna snímka Jara Vojteka Hranica. Okrem horúcich noviniek, ktorých bude možno aj viac, sa vo festivalových kinách premietnu aj slovenské filmy, ktoré do našich kín dostali od januára 2009. Diváci sa teda môžu tešiť aj na Pokoj v duši, Ako sa varia dejiny, Nebo, peklo, zem či Nedodržaný sľub. Festival pozve aj tvorcov a hercov všetkých filmov, aby mohli po projekciách diskutovať s divákmi.

Aj ostatné informatívne sekcie sa predstavia v novom šate. A už len ich názvy lákajú do kina.
Zabudnúť na starosti a naozaj sa kvalitne zabaviť ponúkne sekcia Americké tanečné filmy 80. rokov, ktoré k nám prichádzajú z Ameriky. Diváci sa teda na plátne môžu tešiť na geniálnych tanečníkov, ktorí predvedú disco tanec, step, latino aj balet. Z filmov sa premietnu napríklad Fame režiséra Alana Parkera alebo All That Jazz režiséra Boba Fosseho. Každý jeden tanečný film návštevníkom osobne uvedie známy slovenský tanečník a choreograf Ján Ďurovčík.

Zábavu pripravil pre návštevníkov aj prezident festivalu, herec a humorista Milan Lasica. Zostavil pre nich sekciu To najlepšie z komédie. „Zaspomínal som si na staré i novšie filmy, z ktorých zopár som videl ešte ako chlapec, milovník filmu, jeho veľký fanúšik,“ hovorí Milan Lasica, ktorý do výberu zaradil napríklad Krásky noci s legendárnou Ginou Lolobrigidou. Milan Lasica bude každý film uvádzať osobne.
Po prvý raz sa v programe Art Film Festu objavuje sekcia Okolo sveta, ktorá bude obsahovať skutočné bonbóniky svetovej kinematografie. Potvrdený je už aj víťaz posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaný Wrestler režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke.
Európske zákutia ponúknu filmy zo starého kontinentu, ktoré si vo svete získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Na festivalové plátna sa dostane aj najnovšia legenda o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej, ktorú vytvorila a spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy vo filme Grófka.
Sekcia Kultové filmy zase ponúkne snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Vo výbere sa objaví vojnový film, muzikál, horor aj sci-fi. Sekcia s atraktívnym názvom Láska a anarchia mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu. Špeciálna sekcia Nočná prehliadka prináša opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel.
Art Film Fest vzdá tento rok poctu českému režisérovi, libretistovi a dramaturgovi Petrovi Weiglovi, pod ktorého vedením vznikli napríklad filmové diela Rusalka, Romeo a Julia, Eugen Onegin či Werther.

Festival aj tento rok udelí osobité festivalové ocenenie Hercova misia, ktoré už vlastnia hviezdy ako Omar Sharif, Geraldine Chaplin, Jean-Paul Belmondo či Ornella Muti. Rovnako Art Film Fest udelí aj cenu Zlatá kamera za mimoriadny prínos filmovému umeniu. Prevezmú si ju česká filmárka Věra Chytilová, ktorá má na svojom konte má kultové snímky ako Sedmikrásky, Pasti, pasti, pastičky či Dědictví aneb Kurvahošigutntag.
Druhým oceneným bude taliansky režisér Ettore Scola, ktorý sa preslávil filmom Tančiareň, v ktorom zobrazil cez tanec a hudbu dôležité momenty francúzskych dejín 20. storočia. V jeho filmoch si zahrali hviezdy ako Marcello Mastroianni, Sophia Lorenová či Ornella Muttiová.

Festivalové projekcie sa tento rok uskutočnia v 6 premietacích priestoroch: Trenčín – Kultúrne a metodické centrum Ozbrojených síl Slovenskej republiky ODA, ArtKino Metro, Cinemax a Bažant kinematograf pod holým nebom na Štúrovom námestí. Trenčianske Teplice – kino Prameň a kinostan Tatra banka cinema v Kúpeľnom parku.