Art Film Fest

Predstaviť filmy, ktoré rezonujú vo svete, priniesť na Slovensko snímky ovenčené cenami z prestížnych filmových festivalov, ponúknuť priestor milovníkom kvalitného filmu, uvítať osobnosti zo strieborného plátna či zviditeľniť slovenskú kinematografiu. To sú len niektoré z cieľov Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatia roka s čoraz vyšším kreditom aj v zahraničí. Už po 17-krát na konci júna sa stretnú v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne tisíce návštevníkov z celého Slovenska ako aj desiatky domácich a zahraničných filmových profesionálov.

Do festivalových kín prináša Art Film Fest snímky z prestížnych filmových prehliadok ako Berlinale, Cannes, Benátky či Locarno. Divákom tak ponúka filmy, ktoré sa do bežnej slovenskej kinodistribúcie nedostávajú, ale kvalitou nadchýňajú celý svet. Art Film Fest chce totiž prostredníctvom snímok z celého sveta reagovať na najvýznamnejšie trendy svetovej kinematografie. Okrem filmov hostí festival aj ich tvorcov, čím vytvára priestor na osobnú komunikáciu milovníkov filmov a profesionálov, ako aj priestor pre interakciu zahraničných a domácich filmových profesionálov.

Festival si za obdobie 16 rokov vybudoval hustú sieť medzinárodných kontaktov a dokázal, že vie na festival priviesť zaujímavé osobnosti svetovej kinematografie. Art Film Fest pravidelne víta na svojej pôde významné osobnosti svetovej kinematografie - hviezdy, ktoré zažiarili na striebornom plátne aj také, ktoré spoza kamery vytvorili majstrovské diela. Art Film Fest sa chce profilovať ako najvýznamnejšia a divácky najnavštevovanejšia prehliadka u nás. Ponúka priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, ale aj významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade taktiež bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho umenia.

Keďže na Slovensku chýba národná filmová prehliadka, rozhodol sa Art Film Fest aspoň sčasti vyplniť túto medzeru. Záujmom organizátorov je od nadchádzajúceho 17. ročníka výrazne prispieť k prezentácii a propagácii slovenského audiovizuálneho umenia. Organizátori majú záujem využiť narastajúce medzinárodné renomé festivalu aj na propagáciu slovenskej kinematografie.
Okrem filmových projekcií Art Film Fest každoročne chystá pre svojich návštevníkov aj možnosť zúčastniť sa filmových seminárov a prednášok, zažiť živé hudobné vystúpenia či navštíviť výstavy. Festival je doplnený tlačovými konferenciami, spoločenskými podujatiami, kde sa stretávajú odborníci, novinári, producenti, distribútori, aj ľudia z iných oblastí audiovizuálneho priemyslu.

Výzvou pre organizátorov je dostať slovenských divákov späť do kín a vychovať novú generáciu filmových obdivovateľov. Cieľovou skupinou Art Film Festu sú predovšetkým filmoví profesionáli, študenti, filmová laická i odborná verejnosť.

V snahe podporiť záujem mladej generácie o filmové umenie sa organizátori festivalu rozhodli v roku 2008 poskytnúť študentom do 26 rokov akreditáciu na celý festival zdarma. Zároveň im vďaka spoluorganizátorovi, mestu Trenčianske Teplice, poskytli v Trenčianskych Tepliciach bez poplatku stanovacie priestory. Na festivalovú pôdu sa tak vrátila krv, ktorá tvorí atmosféru všetkých významných filmových festivalov – skupina „batôžkarov“, teda mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov, ktorí prichádzajú na festival výsostne kvôli filmovému umeniu.