HLASOVANIE RESPONDENTOV VO 4. ROČNÍKU CENA VEREJNOSTI 2012 BOLO UKONČENĚ
Hlasovalo sa od 17. 09. 2012 do 14. 10. 2012. Víťazom súťaže sa stane stavba, ktorá 14.10. 2012 do 23.59 hod. získala najvyšší rating, teda s hodnotou blížiacou sa k číslu 5. Výsledné ratingy budú vyhlásené v rámci Gala večera STAVBA ROKA 2012, 15. novembra 2012 o 18:30 v bratislavskom Mestskom DPOH. Televízny záznam si môžete pozrieť 24. novembra o 20.00 na STV 2. Ďakujeme, že ste sa zúčastnili hlasovania.
Ďakujeme že ste hlasovali.
Dobrohošť, okres Dunajská Streda
Autori architektonického riešenia:
Ing. Miloš Kedrovič
Ing. Alan Bánik
Projektant architektonickej časti:
VODOTIKA, a. s.
Projektant hydro-energetickej časti:
Ing. Miloš Kedrovič
Hlavný zhotoviteľ:
VÁHOSTAV – SK, a. s.
Hlavný stavbyvedúci:
Ing. Ján Chovanec
Stavebník:
Vodohospodárska výstavba, š. p
Dozorná činnosť:
Vodohospodárska výstavba, š. p.
Stavebné náklady bez DPH:
3,144 mil. €
Malá vodná elektráreň (MVE) Dobrohošť, citlivo zasadená do dunajského prostredia, je príkladom úspešnej realizácie myšlienky ekologického prínosu využitia potenciálu dunajskej vody, ktorá z prívodného kanála vodného diela Gabčíkovo zásobuje vodou staré koryto Dunaja bez jej ďalšieho využitia v tejto lokalite. Nachádza sa v km 1,8 spojovacej hrádze zdrže Hrušov a prívodného kanála Vodnej elektrárne Gabčíkovo, na ľavom brehu odberného objektu, ktorý zabezpečuje odber vody z prívodného kanála SVD G-N do ramennej sústavy.
Odberný objekt Dobrohošť bol vybudovaný podľa pôvodného konceptu ako súčasť vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Po spustení v roku 1992 do prevádzky VD Gabčíkovo bol vybudovaný aj prívodný objekt pre uvažovanú MVE s predpokladanou kapacitou max. 40 m3s-1, ale žiaľ táto elektráreň nebola projektovo doriešená. Trvalo ďalších 15 rokov spracúvania rôznych konceptov využitia hydroenergetického potenciálu tejto lokality. Prelom bol v roku 2008 aktualizáciou projektovej dokumentácie a nového technického riešenia s použitím jedného hydroagregátu s hltnosťou 25 m3s-1 a s využitím pôvodne vybudovaných objektov - vtokového objektu a privádzača. V roku 2010 sa napokon už konečne začalo s výstavbou MVE.
Budova MVE je monolitickým železobetónovým blokom, založeným v paženej stavebnej jame. Paženie sa robilo technológiou prerezávaných pilót a injektovaním dna. Vzhľadom na zložité podmienky zakladania je táto stavba zaujímavá aj svojím špeciálnym zakladaním formou pilotáže a ochranou stavebnej jamy. Pilóty s priemerom 900 mm, nevystužené aj vystužené, sú do hĺbky 14 m pod úroveň pracovnej plošiny. „Starý“ privádzač sa utesnil chemickou cestou systémom kryštalickej hydroizolácie.
Bezobslužnú prevádzku zabezpečuje riadiaci systém, ktorý obsluhuje všetky pochody a vyhodnocuje jednotlivé prevádzkové, či poruchové stavy. Prevádzkové stavy sú do riadiaceho systému zadávané z vodohospodárskeho dispečingu. Spracované vody v elektrárni o maximálnom množstve