HLASOVANIE RESPONDENTOV VO 4. ROČNÍKU CENA VEREJNOSTI 2012 BOLO UKONČENĚ
Hlasovalo sa od 17. 09. 2012 do 14. 10. 2012. Víťazom súťaže sa stane stavba, ktorá 14.10. 2012 do 23.59 hod. získala najvyšší rating, teda s hodnotou blížiacou sa k číslu 5. Výsledné ratingy budú vyhlásené v rámci Gala večera STAVBA ROKA 2012, 15. novembra 2012 o 18:30 v bratislavskom Mestskom DPOH. Televízny záznam si môžete pozrieť 24. novembra o 20.00 na STV 2. Ďakujeme, že ste sa zúčastnili hlasovania.
Ďakujeme že ste hlasovali.
Bratislava, Varšavská 24/A
Autori architektonického riešenia:
Ing. arch. Jaroslav Kilián
Projektant architektonickej časti:
Ing. arch. Jaroslav Kilián
Ing. arch. Miloš Djuračka
Projektant - statika stavby:
Ing. Pavel Čížek
Projektant informačných technológií:
Ing. arch. Ján Mihálik
Hlavný zhotoviteľ:
IBM Slovensko s. r. o.
Hlavný stavbyvedúci:
Ing. Jozef Bzdil
Stavebník:
Slovak Telekom a. s.
Dozorná činnosť:
Ing. Milan Smolár
Stavebné náklady bez DPH:
12,00 mil. €
Bratislavská stavba dátového centra spoločnosti Slovak Telekom je príkladom úzkej tvorivej spolupráce medzi architektom, technológom a statikom. Vysoké nároky stavebníka na bezpečnosť, spoľahlivosť a dostupnosť budúcej prevádzky informačných systémov stanovili rámec pre dispozičný, priestorový a konštrukčný koncept stavby. Výsledná architektonická forma zámerne reflektuje zatvorenosť bezpečného betónového kubusu technologických prevádzok ako kontrast k navonok otvorenej časti modulu určeného pre dohľad a personálny servis datacentra. Stavba má štyri nadzemné a jedno podzemné podlažie. Z toho tri podlažia slúžia pre výpočtové sály a dve pre podpornú infraštruktúru. Dispozičné riešenie stavby vychádza z požiadavky na segregáciu prístupových práv užívateľov služieb informačnej technológie, správcov informačných systémov a správcov systémov podpornej technickej infraštruktúry. Komunikačný systém umožňuje bezpečný a bezbariérový prístup pre inštaláciu zariadení informačnej technológie.
Nosná konštrukcia stavby - vysoké nároky na užitočné zaťaženie stropov, veľké rozpony a na seizmickú bezpečnosť stavby. Invenčný návrh konštrukčnej sústavy z monolitického betónu s kazetovými stropmi so skrytými prievlakmi umožnil efektívne využitie územne povolenej výšky stavby, zjednodušenie zakladania a zvýšenie bezpečnosti stavby proti zaplaveniu. Konštrukčná sústava súčasne ponúka vysokú flexibilitu pre prestupy technologických rozvodov. Materiálové riešenie - priznanie hlavných konštrukčných materiálov monolitického pohľadového betónu a režných murív z betónových tvaroviek. Všetky technologické rozvody sú v technologickej časti priznané na povrchu. Úpravy stien v personálnej časti sú sadrové. Exteriérové povrchy stavby - kontaktný zatepľovací systém so sivým štruktúrovaným náterom v kombinácii s obkladom. Fasádu členia hliníkové výplne otvorov, zámočnícke výrobky a technologické rozvody. Strešný plášť je z dôvodu zvýšených nárokov na garanciu neprerušenia prevádzky výpočtových systémov aj v prípade poruchy a nutnej opravy zdvojenou hydroizoláciou s možnosťou včasnej detekcie zatečenia do strešných vrstiev.
Infraštruktúra dátového centra - všetky dôležité komponenty sú umiestnené v samostatnom požiarnom úseku s kontrolovaným vstupom a zároveň je zaručená servisovateľnosť týchto komponentov bez nutnosti odstávky dátového centra. Systémy elektrického napájania a chladenia informačnej technológie inštalovanej na sále sú preto s redundanciou zariadení aj rozvodov. Z dôvodu zvýšenej bezpečnosti je stavba vybavená nepretržitým centrálnym monitoringom prevádzkových a kritických stavov podpornej technológie, detekciou zvýšenej teploty, nepretržitým monitoringom komunikačnej infraštruktúry, systémom kontroly vstupov, elektrickým zabezpečovacím systémom, kamerovým sledovacím systémom, detekciou zatečenia, skorou detekciou požiaru vysoko citlivým laserovým detektorom dymu, elektronickou požiarnou signalizáciou a stabilným hasiacim zariadením.