HLASOVANIE RESPONDENTOV VO 4. ROČNÍKU CENA VEREJNOSTI 2012 BOLO UKONČENĚ 

Hlasovalo sa od  17. 09. 2012 do 14. 10. 2012. Víťazom súťaže sa stane stavba, ktorá 14.10. 2012 do 23.59  hod. získala najvyšší rating, teda s hodnotou blížiacou sa k číslu 5. Výsledné ratingy budú vyhlásené v rámci Gala večera STAVBA ROKA 2012, 15. novembra 2012 o 18:30 v bratislavskom Mestskom DPOH. Televízny záznam si môžete pozrieť 24. novembra o 20.00 na STV 2. Ďakujeme, že ste sa zúčastnili hlasovania.

najhoršia Hlasujte: najlepšia
1 2 3 4 5
Rating: 4.8
04. REDUTA, Bratislava
rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky, sídla Slovenskej filharmónie
Bratislava, Mestská časť Staré mesto, Medená ul. 3

Autori architektonického riešenia:
Ing. arch. Gabriel Drobniak
Ing. arch. Dušan Jurkovič
Ing. arch. Matúš Ivanič
Projektant architektonickej časti:
Ing. arch. Gabriel Drobniak
Ing. arch. Dušan Jurkovič
Spracovateľ reštaurátorskej dokumentácie:
Akad. sochár Vladimír Višváder 
Projektant - statika stavby:
Ing. Svetozár Lichardus, DrSc.
Hlavný zhotoviteľ:
ViOn, a. s., Villard - združenie pre reštaurovanie a obnovu pamiatok
Hlavný stavbyvedúci:
Marián Jenis
Stavebník:
Slovenská filharmónia
Dozorná činnosť:
Ing. Alena Firáková
Ing. Peter Löffler
Ing. Anastázia Löfflerová
Stavebné náklady bez DPH:
23,630 mil. € .

Viackrát rekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka (v texte len „NKP“) budova Reduty v Bratislave patrí k najvýznamnejším historickým kultúrno-spoločenským a reprezentačným budovám jej historického centra. Pôvodnú tereziánsku sýpku, postavenú na príkaz Márie Terézie v roku 1773, mesto v roku 1901 odkúpilo so zámerom vybudovať na jej mieste reprezentačnú budovu. V rokoch 1913—1916 bola pôvodná sýpka prestavaná podľa víťazného návrhu architektov M. Komora a D. Jakaba na polyfunkčnú reprezentačnú budovu s viacúčelovou sálou.
Táto dnešná rekonštrukcia je mozaikou stavebno-technických, statických a reštaurátorských činností na komplexnej obnove pôvodnej budovy, a to so vstavbami podzemných a podkrovných podlaží, ako aj nadstavbou administratívnych priestorov, či presklením priestoru nádvoria a dvorany.  Presklenie dvorany nadväzuje na átrium nadstavby z hliníkového zasklievacieho systému s výplňou protipožiarnym  bezpečnostným sklom. Presklenie nádvoria bezpečnostným sklom nesie priestorová oceľová konštrukcia. Dôležitým dispozičným zásahom je z oboch strán sprístupnenie nádvoria Reduty verejnosti. Na severnom krídle budovy z námestia E. Suchoňa je nádvorie zastrešené ľahkou priestorovou konštrukciou s priehľadným zasklením. Táto úprava umožňuje usporadúvať rôzne hudobné predstavenia či kultúrno-spoločenské podujatia počas letných mesiacov. Najväčší zásah, umožňujúci priestorové a prevádzkové usporiadanie administratívnych priestorov, je nad južným krídlom budovy z Medenej ulice, kde je dvojpodlažná nadstavba s centrálnym átriom, presvetľujúcim cez zasklenú strechu či presklené podlahy galérie a chodby vnútorné priestory pôvodnej dvorany až do úrovne prízemia. V nových podzemných podlažiach pod nádvorím sú nové priestory pre skúšobňu orchestra, sklady s napojením na nákladný výťah. Bola obnovená stavebná časť južného krídla s infraštruktúrou, kotolňou so strojovňou a hlavnými rozvodmi a nová trafostanica. Veľmi citlivo reštaurované a obnovené sú aj interiéry budovy so zachovaním a obnovením  pamiatkových hodnôt neobarokovej a neorokokovej výzdoby (použilo sa aj zlato). Fasáda je členená stĺporadím a pilastrovým radom, odstupňovanými rizalitmi, portálmi a balkónmi. Je bohato dekorovaná florálno-figurálnymi a reliéfnymi ornamentmi v duchu klasicizujúceho baroka a rokoka. Dekorácia je zhotovená z umelého kameňa a štuky. Súčasťou fasád sú aj prvky z kovu ako lucerny s držiakmi, kovové brány a mreže farebne upravené odtieňom matná čierna, vstupné drevené brány. Rozmanitosť, či rozsah prác a postupov, ako aj potrebná časová nadväznosť jednotlivých procesov si vyžiadala úzku a kvalitnú  profesionálnu spoluprácu všetkých účastníkov – architektov, projektantov, hlavného zhotoviteľa, reštaurátorov,  stavebníka a pamiatkarov  - počas celej rekonštrukcie.