DESAŤ ZÁSAD ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Stravovací program by si mal každý nechať ušiť na mieru. Každý z nás pracuje ináč, spaluje ináč a nemôže sa teda riadiť rovnakými pokynmi. Napriek tomu existujú všeobecné pravidlá, z ktorých by ste mali vychádzať a pripraviť si svoj vlastný stravovací režim tak, aby:
- obsahoval jedlá, ktoré máte radi
- vychádzal z vášho programu dňa a činností, ktorým sa budete venovať
- ho bolo možné  upravovať a prispôsobovať
- pomáhal udržať hladinu glukózy v cieľových medziach
- vám pomohol k dosiahnutiu a udržaniu optimálnej váhy
- ste boli spokojni a necítili hlad
- vám vaše okolie závidelo, že i zmrzlinu si môžete dopriať bez výčitiek svedomia
-aby vždy obsahoval 2 litre čistej vody denne
POZOR! BEZ VODY NESCHUDNETE!


1.MÄSO

Mäso áno. Údeniny celkom vynechajte. Divili by ste sa, ako málo mäsa tam ozaj je. Mäso je bielkovina, telo ju využije pre stavbu svalovej hmoty práve, keď vy spíte. Preto je vhodné zaradiť ho do jedálneho lístka ako večeru.

2.MLIEČNE VÝROBKY

Existujú rôzne názory či mliečne výrobky áno alebo nie. Nedajte sa zlákať krásnymi reklamami a vyskúšajte si to na vlastnej koži. Jeden mesiac nejedzte žiadne mliečne výrobky (mléko, jogurty, sýry). Pokiaľ sa konečne zbavíte nádchy a večných chripiek, zlepší se vám pleť a začnete mať pravidelnú stolicu, potom by ste se mali prikloniť k názoru, že pre Vás mliečne výrobky nie sú to pravé!

3.OVOCE A ZELENINA

Za každých okolností! Kombinujte surové a tepelne spracované. Len surová zelenina nerobí vždy dobre vášmu tráveniu! Ideálne ako príloha k mäsu. Stačí len trochu fantázie a chuti experimentovať. Taká pečená tekvica či brokolica v trúbe na oleji sú ozajstnou pochúťkou. Ovocie áno, najlepšie dopoludnia.  Pozor však na  kvalitu. A to nehovoríme o paradajke z domáceho záhonu a paradajke z obchodného regálu.

4.OBILOVINY

Predovšetkým ryžu, obiloviny, pohánku,  jačmeň  a ovos. Pozor, pokiaľ jete veľa ryže, môže sa objaviť problém so zácpou. Pečivo radšej celozrnné ako biele a radšej dopoludnia.

5.CUKRY

Biely rafinovaný cukor obmedziť na minimálne množstvo alebo úplne vyradiť. Keď máte chuť na sladké, vezmite si ovocie, müsli a pod. Pozor na sladené malinovky. Cukry spôsobujú v tele plesne, ktoré sa dokážu poriadne rozmnožiť a potom len potrebujú viac a viac cukru, aby prežili. Tadiaľ cesta ku zdraviu určite nevedie.

6.TUKY A OLEJE

Obmedziť, ale nevyradiť. Radšej rastlinné ako živočišne. Obmedzte opekanie, smaženie a fritovanie.
Do jedál, ktoré nie sú spracovávané tepelne, používajte oleje lisované za studena.

7.TEKUTINY

Bez vody vaše telo nemôže fungovať, ladviny a pečeň volajú o pomoc. Keď sa dovolajú, býva väčšinou neskoro. A chudnutie bez vody naozaj nie je možné!

8.USMIEVAJTE SA

Stresy vždy spôsobujú, že telo nefunguje tak, ako by malo a nadváha je jeden z mnohých dôsledkov stresu.

9.MAJTE SA RADI

Majte se radi takí akí ste. To je prvý predpoklad, že telo Vás bude počúvať a začne sa meniť!

10.ZÁZRAKY SE (NE)DEJÚ

Neponáhľajte sa, všetko potrebuje svoj čas a s úsmevom v srdci a pevnou vôľou dokážete aj nemožné. Budete sexy a vaše telo vás zase bude baviť!