NINE
Muzikál, ktorý musíte vidieť!


Po úspešnom Oskarovom muzikáli Chicago, režisér Rob Marshall nakrútil opäť veľkolepú a filmársky strhujúcu  show.

Excelentné tanečné čísla a superhviezdna herecká zostava, dominujú tejto filmovej verzii presláveného brodwayského muzikálu Nine.

Film nás zavedie do talianskych Benátok, kde sa režisér Guido Contini (Daniel Day Lewis) snaží dokončiť svoj film. Čerstvému štyridsiatnikovi ale kazí radosť nastupujúca kríza stredného veku a hlavne nedostatok inšpirácie. Naviac podlieha vplyvu mnohých žien, ktoré ho obklopujú. Matky (Sophie Loren), manželky (Marion Cotillard), milenky (Penélope Cruz), celoživotnej múzy (Nicole Kidman), kostýmovej výtvarníčke (Judy Dench), módnej redaktorke (Kate Hudson) ….


   

„Bude to veľmi vzrušujúca skúsenosť, pretože v muzikáli som si nezahrala od Neapolského kolotoča“, prehlásila legenda strieborného plátna Sophia Loren.

Rozpočet filmu je 90 miliónov dolárov. Postprodukcia filmu sa pretiahla vďaka stávke scenáristov v rokoch 2007/2008.

 

O filme

„Buď ako pravý Talian - ži dneškom, pretože to môže kľudne byť Tvoj posledný deň.”
-- “Be Italian,” NINE 

Vášeň, fantázia, túžba, láska, umenie, štýl, preludy, sny – život bol pokaždým tak trochu cirkus pre celosvetovo populárneho režiséra filmov  šedesiatych rokov Guida Continiho (DANIEL DAY-LEWIS) ... ale zrazu ako by to všetko bolo skôr  na obtiaž pri jeho práci na provokatívnom dramatickom muzikáli NINE.

Známy a uznávaný pre svoje excelentné filmové dilela sa režisér Guido chystá zahájiť nakrúcanie jeho dlho očakávaného deviateho filmu s názvom ITALIA, keď sa mu zrazu zrútia jeho dve veľmi dôležité životné roviny. Jeho kreativita spadla pod bod mrazu a aj jeho doposiaľ veľmi vášnivý milostný život sa dostáva mimo  kontrolu.

Obklopený úžasnou skupinkou žien – zvodnou milenkou Carlou (PENÉLOPE CRUZ), oddanou manželkou Luisou (MARION COTILLARD), múzou Claudiou (NICOLE KIDMAN), kostýmovou výtvarníčkou a dôvernou priateľkyňou Lilli (JUDI DENCH), koketnou novinárkou z Vogue (KATE HUDSON), prostitútkou a učiteľkou z detstva (STACY FERGUSON) a  milovanou matkou (SOPHIA LOREN) – Guido hľadá inšpiráciu a možnosť spásy uprostred voľného pádu. Viac...

 

O hercoch

DANIEL DAY-LEWIS / Guido Contini

Pochádza z intelektuálnej rodiny; je synom spisovateľa a básnika Cecila Day-Lewise a herečky Jill Balconovej, vnukom sira Malcolma Balcona, ktorý bol producentom prvých filmov Alfreda Hitchcocka. Vďaka matke sa objavil v štrnástich rokoch ako neposlušný mladík vo filmovej dráme Nedeľa, prekliata nedeľa (r. J. Schlesinger).
 O rok neskôr sa stal členom National Youth Theatre. Hereckú školu pri slávnom bristolskom divadle Old Vic absolvoval s tak vynikajúcim prospechom, že bol hneď angažovaný do tamojšieho súboru.
 
Postupne účinkoval na rôznych londýnskych scénach, kde na seba upozornil  v r. 1981 najmä úlohou homosexuála Guye Bennetta, jedného z dvoch hrdinov hry Juliana Mitchella Iná zem. Úspech slávil  v r.1983-84 titulnou úlohou v Shakespearovej dráme Romeo a Júlia, inscenovanej súborom Royal Shakespeare Company a ako dánsky kráľovič v Hamletovi sa predstavil 1989 na javisku londýnskeho National Theatre. Prvú výraznejšiu filmovú úlohu -  námorného dôstojníka Johna Fryera, vytvoril v dobrodružnej dráme  Bounty (r.R.Donaldson).
 
Obrat v jeho kariére nastal v r.1985, keď podal presvedčivý dôkaz svojich hereckých kvalít v dvoch celkom odlišných postavách: snobský aristokrat Cecil Vyse vo filmovej adaptácii románu E. M. Forstera Izba s vyhliadkou (r. J. Ivory) a homosexuálny punker Johnny, ktorý so svojim pakistanským priateľom (Saeed Jaffrey) obhospodaruje verejnú práčovňu, v společensko-kritickej komédii Moja krásna práčovnička (r. S. Frears). Viac...