O tvorcoch

HOYT H. YEATMAN JR. (námet a réžia) sa ako návrhár, supervízor, či producent špeciálnych efektov podieľal na viac než stovke filmových, televíznych a reklamných projektov. Okrem toho je jedným z pôvodných zakladateľov spoločnosti Dream Quest Images, spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou vizuálnych efektov ocenenou Oscarom.

Má koncepčný a inovatívny prístup k špeciálnym vizuálnym efektom . Vždy ho priťahovali vizuálne umelecké a technicky náročné projekty a výzva na nepostrehnuteľné spojenie týchto dvoch svetov. Yeatman získal v roku 1989 Oscara za netradičné použitie miniatúrnych modleov a podvodnej kamery na modrom pozadí vo filme Priepasť (The Abyss). Yeatman bol zodpovedný i za vizuálne efekty a fotorealistické 3D postavy vo filme z produkcie Jerryho Bruckheimera Klokan Jack (Kangaroo Jack).A bol supervízorom vizuálnych efektov na filme Gorila Joe (Mighty Joe Young), ktorý bol v roku 1998 nominovaný na Oscara, i na ďalších filmoch z Bruckheimerovej produkcie – Skala (The Rock), Karmínový príliv (Crimson Tide) a Armageddon. V marci 2000 získal Yeatman spoločne s firmou Eastman Kodak certifikát Akadémie za vývoj nového filmu pre vizuálne efekty SFX200T. Okrem toho režíroval niekoľko krátkych filmov pre Warner Bros. Recreation, Sony Wonder, Imax Corp. a Samsung.

Yeatman študoval animáciu a film na UCLA. Po ukončení bakalárskeho štúdia v roku 1977 sa dostal do štábu, ktorý pracoval na efektoch pre Spielbergov film Blízke stretnutia tretieho druhu (Close Encounters of the Third Kind). Vďaka tejto skúsenosti potom získal prácu na animácii a špeciálnych efektoch pre špeciály Laugh-In spoločnosti NBC a pre seriály Buck Rogers a Battlestar Galactica. Potom si ho najal produkčný tým spoločnosti Paramount Pictures na prácu na prvom celovečernom filme Star Trek (Star Trek: The Motion Picture). Pri práci na tomto filme sa po prvý raz stretol s neskoršími spoluzakladateľmi spoločnosti Dream Quest, ktorá vznikla v roku 1979. V roku 1996 spoločnosť Dream Quest Images odkúpila The Walt Disney Company a v roku 1999 sa z nej stalo digitálne produkčné štúdio spoločnosti Walt Disney Feature Animation s názvom The Secret Lab.

JERRY BRUCKHEIMER (produkcia) patrí k najúspešnejším filmovým producentom všetkých čias. Začal v reklamnej brandži vo svojom rodnom Detroite a už tu sa prejavila jeho záľuba v rozprávaní príbehov. Ako 23-ročného producenta ho angažovala reklamná agentúra BBD&O a poslala ho do New Yorku. Päť rokov strávených na Madison Avenue mu dodalo odvahy a sebavedomia, a tak sa ani nie tridsaťročný rozhodol dobyť Hollywood. To sa mu podarilo hneď na začiatku, filmom Americký Gigolo, s Richardom Gere. Vzápätí nasledoval ďalší hit, a to Flashdance. Film utŕžil 100 miliónov dolárov len v Spojených štátoch a spojil ho s producentom Donom Simpsonom. Toto spojenectvo trvalo celých štrnásť rokov, až do Simpsonovej predčasnej smrti. Medzi najvýznamnejšie Bruckheimerove filmy patria (okrem množstva iných): Policajt z Beverly Hills, Top Gun, Skala, Con Air, Armageddon, 60 sekúnd, Coyote Ugly, Pearl Harbor, Čierny jastrab zostrelený, Honba za pokladom templárov, Kráľ Artuš, Déjà Vu, trilógia Piráti Karibiku a Spoveď nákupnej maniačky. Od roku 2000 produkuje i úspešnú televíznu sériu CSI.