Zaujímavosti

Jánošík. Pravdivá história vznikol za celkovo 90 filmovacích dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši.

Šesť rokov od prvej klapky po dokončenie robí z Jánošíka vôbec najdlhšie nakrúcaný slovenský film.

V roku 2002, kedy projekt odštartoval s rozpočtom 150 miliónov korún (4,97 milióna €), išlo o dovtedy najdrahší slovenský film

Obsadenie v tom čase 24-ročného českého herca Václava Jiráčka bolo revolučné. Bol totiž  nielen najmladším filmovým predstaviteľom  Jánošíka, ale s výškou 1,75 m zároveň aj „najnižším”. Pre porovnanie František Kuchta, Jánošík z roku 1963, mal 32 rokov a výšku 203 cm. Takmer dva metre mal aj Paľo Bieliek, filmový Jánošík z roku 1935.

        

Prerušený Jánošík zastavil čas – počas dlhej šesťročnej pauzy v nakrúcaní sa ani jeden z hercov fyzicky nezmenil, výrazne nezostarol, ani nepribral.  

Dokončenie filmu po šesťročnej pauze je vo svete filmu unikátom. Poducent Rudolf Biermann síce v roku 2002 zachránil v podobnej situácii česko-nemeckú koprodukčnú snímku Kráľ zlodejov, jej nakrúcanie však stálo „iba” 2 roky. V novom Jánošíkovi sa podarilo takmer nemožné a šesťročnú pauzu v konečnom výsledku nepoznať a to ani v scénach, kedy herci vyšli z miestnosti v roku 2002, a zatvorili za sebou dvere až v roku 2008...

Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov.

Okrem nich si v Jánošíkovi zahralo aj viac ako tisíc zvierat, z toho najpočetnejšiu skupinu tvorili ovce /920/ a kone /76/. Súčasťou pestrého zvieracieho ansámblu bolo aj 15 potkanov a niekoľko vycvičených krkavcov.

Okrem živých zvierat sa pri nakrúcaní zúžitkovalo aj 11 pečených baranov a 52 zvieracích koží, najviac baraních (32), ale aj kože z medveďa, pantera a leva.

Pre potreby filmovania vyrobili 29 parochní, 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a aj 2 delá.

         

Celkovo bolo použitých 45 kg strelného prachu, vyše 100 kostýmov, kompletný výzbroj pre 18 člennú zbojnícku družinu, 5 historických kočov a početné stavby.

Otvorená zlomenina stehennej kosti, zlámané rebrá a zápal pľúc, niekoľko drobných šrámov zo súbojov a modriny, taká je zdravotná bilancia zúčastenných kaskadérov po nakrúcaní v náročných poveternostných podmienkach a ťažkých terénoch.

Predstaviteľ hlavnej postavy Václav Jiráček si odniesol „iba” šrámy, ulomený kúsok zubu a štvorročnú reumu v rukách. To bol pozostatok nakrúcania v rieke Dunajec, ktorá mala asi osem stupňov, ako aj milostnej scény v snehu s Jánošíkovou prvou láskou, ktorú hrala Táňa Pauhofová.