Obsah

Liz Gilbert (Julia Roberts), hrdinka filmu Jedz, modli sa a miluj je moderná žena, ktorá sa vydá spoznávať a obdivovať krásy sveta a zároveň sa znovu pokúša nájsť a prebudiť samú seba. Po tom, čo jej životné istoty a priority úplne rozvráti rozvod, si Gilbert zoberie v zamestnaní ročnú dovolenku a v rozpore svojich zásad sa rozhodne riskovať všetko, len aby zmenila svoj život. Počas exotických a pozoruhodných ciest spoznáva v Taliansku potešenie z dobrého jedla, v Indii silu modlitieb a meditáciu a konečne na Bali nájde úplne nečakaným spôsobom pokoj v duši a rovnováhu lásky. Film Jedz, modli sa a miluj je natočený podľa skutočného príbehu a dokazuje, že existuje viac spôsobov, ako si užívať a spoznávať svet. 

O filme

Julia Roberts si pamäte Elizabeth Gilbert s názvom Jedz, modli sa, miluj prečítala hneď po ich vydaniach v roku 2006. Poslala jeden výtlačok i najlepšej kamarátke a knihu čítali naraz a obe príbeh rovnako oslovil. „Každý z nás sa niekedy vydá na cestu, ktorá zmení jeho život, nastane v jeho živote chvíľa, kedy potrebuje znovu zistiť, kým je a o čo sa usiluje,“ tvrdí Roberts. „Lizina cesta je veľmi špecifická a celkovo je tento príbeh veľmi zaujímavý, ale súčasne je to aj obyčajný zážitok, ktorý môže postretnúť kohokoľvek z nás.“

Kniha dosiahla vo svete neuveriteľné úspechy– v Amerike sa predalo cez 6.2 miliónov výtlačkov a bola preložená do 40 jazykov. Práve samotná kniha bola dôvodom, prečo sa Roberts o tento projekt zaujímala, spolu s možnosťou spolupracovať s Ryanom Murphym, spoluautorom scenára a režiséra filmu. „Páči sa mi spôsob, akým kniha popisuje životné zážitky, hľadanie odpovedí aj to, akí dôležití môžu byť pre vývoj nášho života druhí ľudia. Myslím, že ide naozaj o zaujímavý príbeh. Je úžasné byť jeho súčasťou a ešte navyše vtedy, keď ho režíruje Ryan – bolo to úžasné dobrodružstvo,“ vraví herečka.
Murphy, ktorý sa najviac preslávil seriálmi Plastická chirurgia s.r.o. a Glee, ktoré získali Zlatý glóbus, je považovaný za odborníka na písanie veľmi kvalitných a realistických dialógov. Na scenári pracoval spoločne s Jennifer Salt, s ktorou už v minulosti spolupracoval práve na seriáli Plastická chirurgia s.r.o. „Ryan s Jennifer vytvorili verziu, ktorá vzdáva hold pôvodnej knihe,“ vyhlasuje Roberts. „Ryan Liz Gilbert naozaj dokonale rozumel a navyše s ňou bol v neustálom kontakte – snažili sa o to, aby sa film čo najviac podobal knihe. Každé filmové prenesenie sa musí skôr či neskôr odlišovať od predlohy, ale za každú cenu sme museli zachovať jadro samotného príbehu – Lizinu cestu za poznaním seba samej.“
„Krása tejto knihy – a myslím, že i dôvod, prečo sme ju chceli sfilmovať – je v tom, že vám hovorí, aby ste začali myslieť a chovať sa inak,“ usudzuje Murphy. „Táto myšlienka sa mi veľmi páčila – išlo o osobnú vec, pretože ja mám často tendenciu držať sa starých zvykov a každý deň opakovať rovnaký sled udalosti. Napríklad sa mi veľmi páči scéna v Ríme, kde Julia strávi predpoludnie na podlahe a konzumuje dokonalé jedlo. Snažím sa na to myslieť v každodennom živote – snažím sa užívať si drobnosti. To mi dal tento projekt na osobnej úrovni.“
„Ryan ma o knihe informoval z profesionálneho hľadiska jednoduchým neortodoxným spôsobom – ako kamarát mi ju odporučil prečítať,“ spomína Salt. „Povedal mi, že číta jednu knihu a že z nej má pocit, ako keby ma počul...že sa mi bude páčiť. A ja som z nej bola vážne nadšená, pretože je tak úprimná a tak vieryhodná. Keď mi Ryan prezradil, že na ňu bude mať práva a že chce, aby som s ním napísala scenár...bol to pre mňa čarovný okamih.“
Nosný motív knihy, spočívajúci v tom, že máme byť sami sebou, sa stal hlavnou motiváciou pri písaní námetu a scenára. Hoci sa Gilbert vydáva na exotickú a zaujímavú cestu, tak tá tvorí len istú časť príbehu. Dôvodom, prečo táto kniha oslovila toľko ľudí, je to, že jej duševná cesta pôsobí presvedčivo a je ju možné kdekoľvek zopakovať. „Liz Gilbert a jej túžba spoznať neznámych ľudí bol jeden z dôvodov, ktoré ma oslovili,“ vraví Gardner. „Môžete sa vydať len za ďalší roh a stretnete tam niekoho, koho ste ešte nestretli, alebo narazíte na nový jazyk, nové jedlo, novú kultúru alebo nové normy správania.“
Vyvážiť medzi sebou vonkajšiu a vnútornú cestu hlavnej hrdinky bolo v skutočnosti pre adaptáciu knihy na filmové plátno naozaj kľúčové. Dej posúvajú dopredu Lizine cesty z New Yorku do Talianska, Indie a Indonézie a pre tvorcov filmu bolo dôležité, aby divákom sprostredkovali to, aké je pre Liz ťažké, keď má cestovať po svete úplne sama. „Cíti sa osamelo a nie je to jednoduché,“ opisuje Gardner. Práve tento príbeh pomáha knihe na filmovom plátne ožiť. 
V priebehu písania scenára sa Murphy so scenáristickou partnerkou Jennifer Salt pravidelne schádzali s Roberts a Gardnerom, ktorí sa im zverovali s pasážami, ktoré na nich silno zapôsobili. V mnohých prípadoch išlo samozrejme o rovnaké scény, ktoré si vybrali i scenáristi, ale niekedy na každú z nich zapôsobila celkom unikátna vec. Tieto dôverné rozhovory boli základom celého scenára.
Ďalším dôležitým zdrojom informácií bola pre scenáristov samozrejme priamo autorka knihy Elizabeth Gilbert. V priebehu písania scenára s ňou bol Murphy neustále v písomnom kontakte. Kedykoľvek keď nebolo scenáristom niečo jasné, mohli sa na autorku knihy s dôverou obrátiť. Napríklad v priebehu písania talianskej časti filmu sa Murphymu a Salt zdalo, že hostina na deň Vďakyvzdania so všetkými Lizinými talianskymi priateľmi je hlavnou scénou celého jedného dejstva filmu. Prečo bola pre Gilbert táto udalosť tak dôležitá? Autorka im vysvetlila, že vtedy – na samom začiatku cesty – nemala zatiaľ istotu, či sa môže radovať sama zo svojho života, ale určite vedela, že sa môže radovať zo šťastia druhých. „Prezradila nám, že táto udalosť bola akousi iskrou, ktorá naštartovala jej nový život,“ spomína Gardner. „Práve takéto oznámenia nám dosť pomáhajú a umožňujú nám posúvať príbeh vpred.“
Od samého začiatku, akonáhle si Gardner knihu prečítala, mala celkom jasno v tom, akú herečku by si predstavovala pre hlavnú úlohu – Elizabeth Gilbert môže hrať jedine Julia Roberts. „Pripadalo mi to úplne očividné,“ tvrdí producentka.
„Nikdy pred tým som s Juliou nespolupracovala a som ohromená jej talentom. Tato úloha zahŕňa širokú škálu emócií, od zraniteľnosti až po drsnosť a od neistoty až po sebaistotu. Chápe, ako Liz uvažuje.“
„Liz prechádza rozsiahlym vývojom – čo by sa dalo čakať, pretože príbeh filmu pokrýva rok jej života,“ usudzuje Roberts. „Zažije rozvod, zoznamovanie, cestuje, stretáva cudzincov a nevie, čo má robiť, takže je to dobrá príležitosť zahrať si komplexnú a fascinujúcu postavu.
Na začiatku filmu je Liz trochu vyvedená z miery a nevie presne, prečo,“ dodáva Roberts. „Je to cestovateľka – vždy cestovala, takže jej prvým inštinktom je zbaliť si veci a vydať sa na cesty. Samozrejme, nie každý by mohol urobiť to, čo urobila ona, ale o to tu nakoniec ani nejde. Je síce zábavné sledovať ju, ako cestuje po svete, ale v skutočnosti tu ide o sebapoznávanie a uvedomenie si toho, čo chce v živote dosiahnuť.“
Roberts sa domnieva, že taká sebareflexia nie je jednoduchá a že práve tým je cesta, ktorú Gilbert podstúpila, skutočne zaujímavá. „To, že si urobila čas len pre seba je pre ostatných veľmi zaujímavé a povzbudzujúce,“ hovorí. „Myslím, že je to hodné obdivu. Žijeme vo veľmi rušnom a rýchlom svete, takže snažiť sa spomaliť a uvedomiť si, čo je pre nás dobré, je určite správna vec.“
Viola Davis, ktorá si zahrala Delii, Lizinu filmovú najlepšiu kamarátku, prehlasuje, že i ona si všimla spojenie medzi Liz Gilbert a Juliou Roberts. „Keď som čítala Jedz, modli sa, miluj, hovorila som si, že si Liz pravdepodobne vôbec neuvedomuje, aká je úžasná. Dokáže si nájsť priateľa ihneď, akonáhle vstúpi do miestnosti. A ja mám z Julie podobný pocit – priťahuje ľudí svojou povahou.“
Roberts sa mala šancu stretnúť sa skutočnou Elizabeth Gilbert v Ríme. „Ryan s ňou bol v kontakte behom príprav na natáčanie, ale ja som bola presvedčená o tom, že je dôležité, aby som sa pri stvárnení tejto ženy riadila čisto inštinktívne, aby som už mala za sebou dosť natáčacich dní na to, aby som sa vo chvíli, kedy sa s ňou stretnem, už mala jasnú predstavu, na akú cestu som sa vydala,“ opisuje Roberts. „Je to úžasná, skvelá osoba, ktorá veľmi pozoruhodným spôsobom hovorí a má veľmi špecifické chovanie, a ja som ju nechcela imitovať. Je to úžasný človek.“
Rovnako ako v prípade obsadenia Julie Roberts si tvorcovia filmu nedokázali predstaviť, že by mohli film natáčať inde než priamo na miestach, ktoré Gilbert počas svojej cesty navštívila. „To bol náš svätý grál – rozhodovali sme sa vydať na čo najviac miest z tých, ktoré Liz Gilbert poznala,“ zveruje sa Murphy. „V niektorých prípadoch to bolo jednoduché, predovšetkým na slávnych miestach v Ríme.“ Inokedy mali podľa Murphyho skutočne šťastie – mohli natáčať v skutočnom domove Ketuta Liyera, kľúčové postavy pre pasáž z Bali. „Strávili sme s prípravami na natáčanie veľa času, každú z krajín, kde sa film točil sme navštívili trikrát a pátrali po presných miestach z knihy. Pokiaľ sme neboli schopní natáčať na skutočných miestach, spravili sme obrovské množstvo fotografií a podľa nich sme ich duplikovali. Pretože ide o veľmi známu a obľúbenú knihu, bolo pre mňa ako pre režiséra dôležité, aby sme dôverne zobrazili miesta, po ktorých cestovala,“ pokračuje Murphy.
O tvorcoch

 JULIA ROBERTS (Liz Gilbert) získala za svoj výkon vo filme Erin Brockovich Oscara, Zlatý glóbus a cenu SAG. V priebehu svojej kariéry sa objavila v najúspešnejších hollywoodskych filmoch a spolupracovala s najvyhľadávanejšími režisérmi. Jej filmy po svete zarobili cez 2.5 miliardy dolárov.

Roberts na seba po prvýkrát upútala pozornosť úlohou vo filme Mystic Pizza, za ktorú bola nominovaná na cenu Independent Spirit. Potom si zahrala vo filme Oceľové magnólie, ktorým si   vybojovala prvú nomináciu na Oscara a získala Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.  Jej ďalší titul Pretty Woman v réžii Garryho Marshalla z roku 1990, v ktorom sa objavila po boku Richarda Gera, bol jedným z najúspešnejších filmov roka a priniesol jej druhú nomináciu na Oscara a druhý Zlatý glóbus, tentokrát v kategórii Najlepší ženský herecký výkon.
Pred nedávnom bola na Zlatý glóbus nominovaná po siedmy krát za svoj výkon vo filme Tonyho Gilroya Dvojitá hra s Clivom Owenom. Okrem toho bola na Zlatý glóbus nominovaná za výkony vo filmoch Tú svadbu treba zrušiť, Notting Hill s Hughom Grantom a Súkromná vojna pána Wilsona s Tomom Hanksom v réžii Mikea Nicholsa.
Medzi filmy, v ktorých sa objavila, patria ďalej napríklad filmy Stevena Soderbergha Dannyho jedenástka a Dannyho dvanástka, titul Mikea Newella Úsmev Mony Lisy, Zlatíčka pre každého, režisérsky debut Georga Clooneyho Milujte svojho zabijaka, Nevesta na úteku, v ktorom si znovu zahrala s Richardom Gereom, film Chrisa Columbusa Druhá alebo prvá, Sprisahanie Richarda Donnera s Melom Gibsonom, titul Woodyho Allena Všetci hovoria: Milujem ťa, film Neila Jordana Michael Collins, Sila lásky Lassa Halstroma, Prípad Pelikán Alana J. Pakuly s Denzelom Washingtonom, filmy Joela Schumachera Zomrieť mladý a Hráči so smrťou, a Noci s nepriateľom. Naposledy sa objavila vo filme Na sv. Valentína, opäť v réžii Garryho Marshalla. Onedlho ju môžeme vidieť po boku Toma Hanksa vo filme Larry Crowne, ktorý Hanks režíruje a podieľal sa aj na jeho scenári.
V roku 2006 debutovala na Broadwayi úlohou v hre Richarda Greenberga Three Days of Rain, kde sme ju mohli vidieť spoločne s Paulom Ruddom a Bradleym Cooperom.
 
JAMES FRANCO (David Picollo) sa preslávil svojou transformáciou do titulnej role biografického filmu televíznej stanice TNT James Dean, ktorá mu vyniesla veľmi pozitívnu kritiku a tiež Zlatý glóbus v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v televíznom filme. Okrem toho bol nominovaný na Emmy a na cenu SAG. Diváci ho tiež poznajú ako Harryho Osbournea v trilógii Spider-Man Sama Raimiho.
Franca sme naposledy mohli vidieť po boku Seana Penna vo filme Guse Van Santa, za ktorý získal Independent Spirit Award v kategórii Najlepší mužský herecký výkon za vedľajšiu úlohu. Pred nedávnom bol na Zlatý glóbus nominovaný za svoju rolu v komédii Davida Gordona Greenea Trávička zelená, kde sme ho mohli vidieť spoločne so Sethom Rogenom. Okrem toho hral vo filme Georga C. Wolfeho Noci v Rodanthe s Richardom Gerom a Diane Lane a vo filme Paula Haggisa V údolí Elah s Tommy Lee Jonesom.
Pred nedávnom dokončil natáčanie filmu Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana Howl a neskôr sa objaví po boku Dannyho McBrida vo filme Davida Gordona Greena Your Highness. Podieľal sa tiež na komédii Shawna Levyho Nočné rande. V súčasnosti natáča s Dannym Boylom drámu 127 Hours.
Medzi jeho ďalšie tituly patrí napríklad dráma Karen Moncrieff Mŕtve dievča, dráma Tommyho O'Havera Americký zločin s Catherine Keener a Ellen Page, klasická romanca Tristan a Isolda, Company Roberta Altmana, režisérsky debut Nicolase Cagea Sonny, Hodina pravdy s Robertom DeNirom a film v produkcii Martina Scorsesa Divoká krv. V televízii sme ho mohli vidieť vo veľmi úspešnom seriáli Freaks and Geeks.
Na Oscara nominovaný RICHARD JENKINS (Richard z Texasu) je jedným z najžiadanejších hollywoodskych charakterných hercov, ktorý má na svojom konte cez 60 celovečerných filmov.
Jenkins bol nominovaný na Oscara za svoj veľmi cenný výkon vo filme režiséra Toma McCarthyho Nepozvaný hosť. Film mal premiéru na torontskom filmovom festivale v roku 2007 a na festivale Sundance v roku 2008 a získal hlavnú cenu na 34. festivale amerického filmu v Deauville. Jenkins si za výkon v tomto filme získal tiež nomináciu na ceny Independent Spirit Award a SAG.
Naposledy sme ho mohli vidieť vo filme spoločnosti Screen Gems Milý John, vo filme bratov Coenovcov Po prečítaní spáľte a vo filme Step Brothers s Willom Ferrellom, Johnem C. Reillom a Mary Steenburgen.
V roku 1997 bol Jenkins nominovaný na Independent Spirit Award za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v komédii Davida O. Russella Flirtovanie s katastrofou s Benom Stillerom, Teou Leoni, Joshom Brolinom a Lily Tomlin.
V roku 1986 sa Jenkins objavil vo svojej hlavnej úlohe vo filme oscarového scenáristu Hortona Foota On Valentine’s Day. Nasledovala celá rada úloh, napríklad vo filme Georga Millera Čarodejnice z Eastwicku s Jackom Nicholsonom, Susan Sarandon, Cher a Michelle Pfeiffer, vo filme Richarda Benjamina Malý Nikita s Riverom Phoenixom a Sidneym Poitierom, vo filme More lásky s Alom Pacinom a Ellen Barkin, vo filme Mikea Nicholsea Vlk opäť po boku Jacka Nicholsona, s Jimom Carreym a opäť s Teou Leoni v komédii Judda Apatowa Finty Dicka a Jane a vo filme Petera Berga Kráľovstvo z roku 2007.
V priebehu niekoľkých rokov mal možnosť spolupracovať s veľmi uznávanými režisérmi, akými sú Clint Eastwood (Absolútna moc), bratia Farrellyoví (Niečo na tej Mary je a Ja, moje druhé ja a Irena s Jimom Carreym) či Sydney Pollack (Náhodné stretnutie s Harrisonom Fordom a Kristin Scott Thomas).
V roku 2001 potom Jenkins začal spolupracovať s Joelom a Ethaneom Coenovcami, keď sa spoločne s Billom Bobom Thorntonom, Jamesom Gandolfinom a Scarlett Johansson objavil vo filme Muž, ktorý nebol. Neskôr s nimi znovu spolupracoval v roku 2003 na filme Neznesiteľná krutosť s Georgom Clooneym a Catherine Zetou-Jones.
 
VIOLA DAVIS (Delia Shiraz) na filmový svet výrazným spôsobom prerazila výkonom vo filme Denzela Washingtona Príbeh Antwona Fishera, za ktorý bola nominovaná na cenu Independent Spirit Award. Davis predviedla pozoruhodný výkon i vo filme Doubt, za ktorý bola nominovaná na Oscara, Zlatý glóbus a cenu SAG a získala za neho Breakthrough Award od National Board of Review. V poslednej dobe sa objavila vo filmoch Madea Goes vo väzení, Na odstrel a Ctihodný občan. Onedlho ju môžeme vidieť vo filmoch Stále spolu, stále nažive, It's Kind of a Funny Story a Trust. V lete zahájila natáčanie filmu The Help, v ktorom stvárni hlavnú úlohu Abileen. Medzi jej ďalšie role patrí napríklad tá vo filme Noci v Rodanthe, v televíznej mini sérii Kmeň Andromeda, za ktorú bola nominovaná na cenu Emmy, Disturbia, The Architect, Zbohatni alebo zdochni, Syriana, Ďaleko od neba, Solaris, Traffic – nadvláda gangov a Zakázané ovocie. Medzi jej televízne postavy patrí napríklad rola v seriáloch Tara a jej svet, Zákon a poriadok: Útvar pre zvláštne obete, Jesse Stone, Traveler, Century City, Lefty a City of Angels. V roku 2004 získala za úlohu v hre Intimate Apparel v naštudovaní Roundabout Theatre Company ceny Drama Desk, Drama League, Obie a Audelco. V roku 2001 získala ceny Tony a Drama Desk za úlohu v hre King Hedley II. V súčasnej dobe má veľké úspechy v Broadwayskej obnovenej premiére hry Fences Augusta Wilsona s Denzelom Washingtonom.
 
BILLY CRUDUP (Stephen) sa naposledy objavil ako J. Edgar Hoover vo filme Michaela Manna Verejní nepriatelia a ako Dr. Manhattan v adaptáci comicsu Strážcovia režiséra Zacka Snydera.
Crudup si zahral v treťom diele série Mission: Impossible v réžii J. J. Abramsa a tiež vo filme Neverte mužom s Julianne Moore. Objavil sa vo filme Veľká ryba Tima Burtona. Zahral si tiež vo filme Charlotte Gray s Kate Blanchett a World Traveler s Julianne Moore. Predtým sme ho mohli vidieť v úspešnom titule Jesus' Son so Samanthou Morton, Holly Hunter a Denisom Learom, za ktorý získal na Parížskom filmovom festivale cenu za najlepší mužský herecký výkon a bol nominovaný na Independent Spirit Award. Rovnako tak sa objavil v oscarovom filme Camerona Crowea Na pokraji slávy s Frances McDormand a Kate Hudson a vo veľmi oceňovanom filme Čakanie na smrť s Jennifer Connelly. Tiež sme ho mohli vidieť vo filme Dedication s Mandy Moore a vo filme Kauza CIA s Mattom Damonom a Angelinou Jolie.
Jeho filmovým debutom sa stal film Barryho Levinsona Spáči, v ktorom sa pred kamerou stretol s Robertom De Nirom, Bradom Pittom a Jasonom Patricom. Objavil sa vo filme Woodyho Allena Všetci hovoria: Milujem ťa a tiež vo filme Pat O'Connor Rande. Hlavnú rolu si zahral i vo filme Hranice možností, príbehu legendárneho maratónca Stevena Prefontainea. Za tuto úlohu získal cenu National Board of Review.
Crudup je obdobne úspešný i na divadelných doskách a aj na televíznych obrazovkách. Za svoj výkon v broadwayskej hre The Coast of Utopia, ktorá mala premiéru v októbri 2006, získal cenu Tony. V Royale Theatre sa objavil tiež v hre Sloní muž a i za tento výkon získal cenu Tony.
 
JAVIER BARDEM (Felipe) je divákom známy po celom svete rôznymi filmovými rolami, ktoré stvárnil. V roku 2008 získal Bardem Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Táto krajina nie je pre starých. Jeho nezabudnuteľné podanie desivého sociopatického zabijaka Antona Chigurha mu prinieslo navyše Zlatý glóbus, ceny SAG a BAFTA a celú radu ďalších cien kritikov a nominácií na ne.
Bardem bol tiež nominovaný na Oscara za svoju úlohu kubánskeho básnika a disidenta Reinalda Arenasa vo filme Juliana Schnabela Kým sa zotmie. Na filmovom festivale v Benátkach sa stal víťazom kategórie Najlepší mužský herecký výkon a získal za to ocenenie Najlepší herec od National Society of Film Critics, ceny Independent Spirit a National Board of Review a tiež nomináciu na Zlatý glóbus. Celkom štyrikrát získal Javier španielskú obdobu Oscara, cenu Goya, a nominovaný bol spolu sedemkrát.
Aktuálne získal cenu za najlepší mužský herecký výkon na festivale v Cannes v roku 2010 za výkon vo filme Alejandra Innaritu Biutiful. Film bude mať premiéru v druhej polovici tohto roku.
Medzi jeho ďalšie hlavné úlohy patrí napríklad rola vo filme Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, za ktorú bol opäť nominovaný na Zlatý glóbus a Independent Spirit Award, režisérsky debut Johna Malkovicha Tanečník zhora, titul Fernanda Leóna de Aranoy Pondelky na slnku, ktorý bol vyhlásený za najlepší film na filmovom festivale v San Sebastian, titul Michaela Manna Collateral, film Mikea Newella Láska za čias cholery a po boku Natalie Portman úloha vo filme Goyove prízraky.
RYAN MURPHY (réžie, scenár) je autor ocenený Zlatým glóbusom autor, scenárista a režisér pôvodného seriálu stanice FX Plastická chirurgia s.r.o. a fenomenálne úspešného seriálu Glee stanice Fox.
Murphy svoju kariéru zahájil ako novinár. Písaniu scenárov sa začal venovať koncom 90. rokov, kedy Steven Spielberg odkúpil jeho scenár k romantickej komédii Why Can't I Be Audrey Hepburn? Ďalej si zahral v televíznom seriáli Popular, úspešná čierna komédia, ktorú napísal a produkoval so svojimi spolupracovníkmi Greerom Shephardom a Michaelom M. Robinom. 
V roku 2009 mal na stanici Fox premiéru Murphyho seriál Glee. Od tej doby sa seriál prebojoval na najvyššie priečky sledovanosti a získal si veľké uznanie kritikov. Seriál Glee získal Zlatý glóbus a jeho hereckí protagonisti boli nominovaní v celkom troch kategóriách. Seriál získal tiež cenu SAG a Peabody Award. Okrem toho bol Murphy nominovaný na cenu Directors Guild of America za svoju prácu na pilotnom diele seriálu.
V roku 2003 mal na stanici FX premiéru Murphyho seriál Plastická chirurgia s.r.o., ktorý sa neskôr stal jedným z najznámejších a najúspešnejších seriálov tejto televíznej stanice. Americkým filmovým inštitútom bol menovaný ako jeden z desiatky najlepších seriálov v rokoch 2003 a 2004 a ide o jediný dramatický seriál, ktorý získal Zlatý glóbus už v prvej sérii. V roku 2004 bol Murphy za výnimočnú réžiu dramatického seriálu nominovaný na cenu Emmy.
V roku 2006 sa Murphy rozhodol preraziť na filmové plátna a napísal, režíroval a produkoval adaptáciu bestselleru Hlava nehlava s Annette Bening a Gwyneth Paltrow.