HLASOVANIE RESPONDENTOV VO 4. ROČNÍKU CENA VEREJNOSTI 2012 BOLO UKONČENĚ 

Hlasovalo sa od  17. 09. 2012 do 14. 10. 2012. Víťazom súťaže sa stane stavba, ktorá 14.10. 2012 do 23.59  hod. získala najvyšší rating, teda s hodnotou blížiacou sa k číslu 5. Výsledné ratingy budú vyhlásené v rámci Gala večera STAVBA ROKA 2012, 15. novembra 2012 o 18:30 v bratislavskom Mestskom DPOH. Televízny záznam si môžete pozrieť 24. novembra o 20.00 na STV 2. Ďakujeme, že ste sa zúčastnili hlasovania.

najhoršia Hlasujte: najlepšia
1 2 3 4 5
Rating: 4.76
08. Administratívna budova BSP, Bratislava
novostavba
Bratislava, K Železnej studienke 27

Autori architektonického riešenia:
Ing. arch. David Paluš
Projektant architektonickej časti:
VASKO + PARTNER INŽINIERI, s. r. o.
Projektant vykurovania, vzduchotechniky, chladenia:
Ing. Marián Hurinský
Hlavný zhotoviteľ:
Bau3Mex a. s.
Hlavný stavbyvedúci:
Ing. Ján Matúška, PhD.
Stavebník:
BSP Solutions a. s.
Dozorná činnosť:
VASKO + PARTNER INŽINIERI, s. r. o.
Stavebné náklady bez DPH:
2,312 mil. €


Administratívna budova bratislavskej obchodnej spoločnosti BSP Solutions, a. s. je  novým, vyšším štandardom budov takéhoto typu. Využíva nové technológie, tepelné čerpadlá, koncepciu požiarnej ochrany STN 92 0201 1-4 a ďalších noriem PBS, ako aj moderné trendy v komplexnom riešení budovy.
Budova s jedným podzemným podlažím (PP)  a  4 nadzemnými podlažiami (NP) je členená do dvoch výrazných hmôt s cieľom zmenšiť celkovú mierku budovy a začleniť ho do rôznorodej  štruktúry okolitej zástavby. Posun hmôt zároveň vytvára nástupný priestor pred budovou, ako aj intímny polouzavretý priestor v hĺbke parcely.  Vertikálne je budova prepojená schodiskom a výťahom. Poloha komunikačného jadra umožňuje priestorovú variabilnosť dispozície, pričom celá podlažná plocha môže tvoriť jeden dispozičný celok so spoločným zázemím, alebo môže byť rozčlenená až na tri samostatné úseky. Budova sa člení na časť verejnú - nástupný priestor naviazaný na prístupovú komunikáciu a časť súkromnú v rámci pátia viazaného na vyhradenú zeleň popri potoku  Vydrica. Stavba  je v dôsledku zmenšenia jej mierky  členená plnými omietnutými stenami a zasklenými plochami. V rámci zasklených plôch  sú plné časti konštrukcii (v kontakte so stropmi) prekryté emailovým sklom. Hlavná uličná fasáda zo severu je kontrastom  transparentnej plochy zasklenia na celú výšku východného traktu a plnej omietnutej plochy traktu západného. V rámci pozdĺžnych fasád (východ - západ) sú integrované pásové okná s parapetom vo výške pracovných stolov. V rámci pevného zasklenia sú integrované vetracie krídla. Južná fasáda je tienená lodžiami. Všetky zasklené plochy majú exteriérový tieniaci systém. Nástup do budovy je prekrytý predsunutými podlažiami. Parter je obložený alucobondovým obkladom. V podzemnej garáži je 11 parkovacích státí, hygienické zázemie, skladový priestor a technické vybavenie domu. V  parteri sú  zasadačky, kancelárie, ich sociálne zázemie a recepcia. Na 2. 3. a  4. NP sú tiež kancelárie,  ich sociálne zázemie a na 4. NP je navyše aj veľká terasa. Prístup do budovy je bezbariérový - navýšený terén umožňuje napojenie z chodníka až k hlavnému vchodu bez použitia rampy. Bezbariérový pohyb vo vertikálnom smere zaisťuje výťah, pohybujúci sa z prvého podzemného podlažia – garáží -, kde má parkovacie miesto i vozíčkar, až po 4. NP.  
Budova je vykurovaná a chladená zariadením tepelného čerpadla využitím stabilného geotermálneho tepla zo zeme. Výroba energie na vykurovanie  a chladenie je zabezpečená spoločne z jedného zariadenia - tepelného čerpadla. Okruh zemných vrtov, ako aj zariadenie tepelného čerpadla je od vnútorného rozvodného okruhu hydraulicky oddelený. Odovzdávanie energie zo zeme a do zeme je prostredníctvom primárneho okruhu. Sekundárny okruh slúži na rozvádzanie energií v budove. Výmena energie sa uskutočňuje prostredníctvom plastových rozvodov,  uložených vo vrtných sondách. V budove je použité aj podlahové vykurovanie a chladiace stropy.