O filme

Štúdio DreamWorks Animation, ktoré divákom prinieslo filmy “Ako si vycvičiť draka,” “Shrek” a “Kung Fu Panda” — uvádza ďalšie dobrodružstvo našich známych hrdinov, ktorí sa zo zamestnancov občerstvenia nečakane stali majstrami kung fu.

Hlavný hrdina, chlpatá panda Po teraz žije svoj vysnívaný život. Ako Dračí bojovník chráni so svojimi priateľmi, Zúrivou päťkou (Tigrica, Opica, Modlivka, Zmija a Žeriav), rodné údolie. Vracia sa aj Poov učiteľ, guru kung fu majster Sifu a Poov otec, pán Ping, ktorý prevádzkuje najobľúbenejší obchod s rezancovými polievkami v dedine.

Nový život pandieho hrdinu je tento raz ohrozený zákerným zlosynom, lordom Shenom, ktorý plánuje, že si pomocou tajnej, nezničiteľnej zbrane podmaní Čínu a znesie zo sveta kung fu. Po je nútený pátrať v svojej minulosti a poskladať čriepky svojho záhadného pôvodu, pretože jedine tak bude môcť uchopiť silu, ktorú potrebuje, aby vyhral.

V pokračovaní sa predstavia aj nové postavy – jasnovidka v službách lorda Shena, ktorej vízie budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu v ďalšom vývoji, lordov obľúbenec, Vlčí vodca, Majster Búrkový Vôl, Majster Kroko a  Master Hromový nosorožec.

Film režírovala JENNIFER YUH NELSON.  Producentom bola MELISSA COBB.  Koproducentmi sú JONATHAN AIBEL, GLENN BERGER a SUZANNE BUIRGY.  Scenár napísali JONATHAN AIBEL & GLENN BERGER. Hudbu vytvorili HANS ZIMMER a JOHN POWELL.

 

ZLATÝ VEK PANDY SA BLÝSKA JASNEJŠIE

Režisérka Jennifer Yuh Nelson pracovala rři prvom diele na troch rôznych poziciách – vedúca scenára, supervízorka akčných scén a režisérka snových pasáží. Rovnako ako Po na ceste k Dračiemu bojovníkovi, aj ona si musela  svoju cestičku vyšľapať.

Melissa Cobb vysvetluje: “Jen bola pri projekte od samého začiatku, pomáhala príbeh vytvoriť. Ak niekto pozná ten materiál dobre, tak je to ona. Jej zvolenie za režisérku ďalšieho dielu bol najprirodzenejší možný výber.”

Sama režisérka vraví: “Vyrástla som na hongkongských akčných filmoch a to som sa snažila preniesť do príbehu prvého dielu. Svoje nadšenie, že môžeme ten projekt robiť, som prenášala na ostatných v štábe a v tom som pokračovala aj v druhom filme. Všetci sme chceli pozdvihnúť Kung Fu Pandu a Poa na ďalšiu úroveň.”

Nové dobrodružstvo ukazuje, ako sa z Poa stal lepší bojovník, a že ho umenie kung fu zaujíma viac a viac.

Od uvedení Kung Fu Pandy do kín divákov pálila jedna otázka, a to: Prečo je Poov otec gunár? Po logicky došiel k tomu, že jeho otec nie je jeho biologický predok, a preto teraz chce dohľadať svoj pôvod. Pri tom zistí, že jeho minulosť je nejakým spôsobom spojená s lordom Shenom. A až keď sa Po dopátra pravdy, dokáže sa postaviť Shenovi a jeho armáde.

Producent Nelson pokračuje: “V prvom filme sme sa dozvedeli, že hrdinovia majú rôzne tvary a veľkosti. V pokračovaní si uvedomíme, že je určené, kam vedie náš osud, a že do nášho života prináša ľudí, ktorí nás ochraňujú, a ktorí nás nutia sa im postaviť… a naplno využiť náš potenciál.”

Poova cesta začala v lete 2008, keď štúdio DreamWorks Animation uviedlo prvý diel do kín po celom svete. Príbeh pandieho medveďa, ktorý pri výrobe rezancov sníva o tom, že sa stane majstrom kung fu, oslovil široké spektrum divákov, ktorí pandieho hrdinu sprevádzali na jeho ceste k prerodu z fanúšika kung fu na majstra v kung fu. Dobrodružstvom nabitá rodinná komédia zarobila vyše 633 miliónov dolárov a bola nominovaná na Oscara pre najlepší animovaný film a získala 10 cien Annie, čo je najvyššie ocenenie v odvetví animovaného filmu.

Producent Cobb dodáva, “S prvým filmom sa nám podarilo natočiť nadčasový snímok, ktorý sa divákom bude páčiť aj o veľa rokov. Točili sme ho s vedomím, že nie vo všetkom môžeme ísť do hľbky. Preto teraz v pokračovaní vidíme ďalší vývoj hlavnej postavy – čo nie je rovná, ušlapaná cestička alebo štandardný vývojový oblúk. Kung Fu Panda 2 je prirozený vývoj príbehu, ktorý sme v prvom diele začali.”

Scenáristi Jonathan Aibel a Glenn Berger si pochvaľujú, že ľudia, ktorí pracovali na prvom filme, sa chceli zúčastniť aj pokračovaní. To je vraj v Hollywoode vzácna vec.

Okrem vyššie spomínaných sa na pokračovaní filmu opäť podielali filmový architekt Raymond Zibach, hlavný animátor Dan Wagner, strihačka Clare Knight, umelecký šéf Tang Kheng Heng, skladatelia John Powell a Hans Zimmer a supervízor animácie, choreograf kung fu scén a kreslič storyboardov Rodolphe Guenoden.

 

TAJOMSTVO DRAČIEHO BOJOVNÍKA ODHALENÉ

Ako sa Po čoraz viac stotožňuje so svojou novou rolou Dračieho bojovníka a vodcu Zúrivej päťky, udalosti ho vedú k tomu, že si musí začať klásť otázky týkajúce sa jeho minulosti. Odkiaľ pochádza? Ako sa sem dostal? A prečo je jeho otec gunár a on panda? Bohužiaľ, jeho otec nemá veľa možností, ako mu dať odpovede. Takže Po strávi zvyšok filmu tým, že sa snaží tieto odpovede nájsť. A to, čo zistí, raz a navždy zmení jeho vzťah k otcovi.

Keď autori začali vymýšľať prvý scenár, o žiadnom otcovi či matkce neuvažovali. Ale ako sa príbeh vyvíjal, cítili, že v ňom rodičov potrebujú. Prečo teda vybrali práve gunára?  Scenárista Jonathan Aibel vysvetluje, “Logické by bolo, aby  Poov otec bol tiež panda. My sme ale vždy chceli, aby náš hrdina bol jedinou pandou v dedine.”

Glenn Berger pokračuje: “Tak sme sa pýtali animátorov, ‘Aké ďalšie zvieratá máte?’  Ukázali nám králiky, kačice a potom tam bola hus. Vraveli sme si, ‘Tak čo keď bude jeho otec hus? Ale ako to vymyslieť? To potom viedlo k ďalším otázkam: Možno Po nevie, že to nie je jeho biologický otec, alebo možno áno?”

Po má teraz takzvané flashbacky, čiže nečakane sa mu vybavujú záblesky z doby, než žil so svojím otcom gunárom. Vďaka tomu zistí, že ho otec adoptoval. Nemá ale tušenie, kde sú jeho skutoční rodičia, alebo čo sa stalo s ďalšími pandami. Prečo sa ho zriekli? Takže okrem toho, že vidíme príbeh hrdinu, ktorý zachráni svet, sledujeme príbeh sebapoznania.”

Už pri zbežnom pohľade je evidentné, že pán Ping nie je Poov biologický otec. Keď si to Po uvedomí, konfrontuje svojho otca, ktorý prizná, že ho našiel, keď bol maličký. Namieta ale, že ho vychoval ako svojho syna a za neho ho aj považuje. Po uznáva, že to cítí rovnako, napriek tomu ale potrebuje poznať ďalšie odpovede. To všetko sa odohráva vo chvíli, keď sa na scéne objaví nový zloduch, páv lord Shen.

V prvom diele nebolo veľa príležitostí rozviesť príbeh ostatných hrdinov, tzv. Zúrivej päťky, čo sa ale mení v druhom diele.

 

HRDÝ AKO PÁV, DRSNÝ AKO BOJOVNÍK

Vo svete starovekej Číny, ktorá je domovom našich hrdinov, vládnu mierumilovné pávy. To až do chvíle, keď sa následník trónu Shen zhliadne v deštrukcii a nenávratne pretne svoju cestu s pandou menom Po.

Jonathan Aibel približuje vývoj postavy Shena:  “Keď sme začali premýšľať o pokračovaní, boli sme si vedomí toho, že v prvom diele sa nám zloduch Tai Lung naozaj vydaril. Bol majstrom v kung fu a Poovo víťazstvo nad ním bolo víťazstvom jemnosti nad tvrdosťou. Vedeli sme, že nemôžeme prekonať Tai Lunga, pokiaľ ide o drsnosť. Preto sme vymysleli zloducha, ktorý je nebezpečnejší emocionálne a intelektuálne. Tak vznikol albínsky páv, lord Shen.”

Zaujímavosťou je, že filmári, teda hlavne animátori, ktorí tvorili Poov svet, sa skutočne vybrali do Číny, aby tam čerpali inšpiráciu a mohli vierohodne zachytiť prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Väčšinu času strávili v prírodnej rezervácii Sičuán, ktorá je prirodzeným domovom pánd. V súčasnosti tam žije 80% čínskych pánd.

Animátori dostali, ako sami vravia, od scenáristov ťažkú úlohu. S novou postavou páva, lorda Shena, ich čakala neľahká úloha. Museli animovať perie, čo je vraj oveľa obtiažnejšie než animácia srsti.

A čo bolo pri animáci Kung Fu Pandy 2 najdrahšie? Keď naši chlpatí kamaráti zmokli. Scenárista Jonathan Aibel pripomína starý vtip, podľa ktorého najdrahšia veta, akú môže scenárista vysloviť, je: „A teraz začne pršať.“