VŠEMOCNÝ
Premiéra:
Distribučný názov:
Originálny názov:
Žáner:
Réžia:
Scenár:
Produkcia:
Strih:
Hudba:
Hrajú:
Rok výroby:
Krajina pôvodu:
Dĺžka:
Jazyková verzia:
Filmové kópie:
Oficiálna stránka:
24. marca 2011
VŠEMOCNÝ
LIMITLESS
akčný thriller
Neil Burger
Leslie Dixon
Paul Leonard-Morgan, Nico Muhly, Bradley Cooper
Tracy Adams, Naomi Geraghty
Paul Leonard-Morgan, Nico Muhly
Bradley Cooper 
(Eddie Morra)
Robert De Niro (Carl Van Loon)
Abbie Cornish (Lindy)
Johnny Whitworth (Vernon Gant)
Robert John Burke (Pierce)
2011
USA
115 minút
české titulky
35mm /DCP
www.limitless-movie.com.uk

Všemohúcy

Stručná synopsa

Eddie Morra Carl Van Loon Vernon Gant Pierce Neil Burger Leslie Dixon Paul Leonard-Morgan, Nico Muhly Bradley Cooper Robert De Niro Abbie Cornish Johnny Whitworth Robert John Burke . marca 2011 ŠEMOCNÝ LIMITLESS akčný thriller Ryan Kavanaugh, Scott Kroopf, Bradley Cooper Tracy Adams, Naomi Geraghty 1 ww. . Lindy Rok výroby: Krajina pôvodu: Dĺžka: Jazyková verzia: Filmové kópie: Oficiálna stránka: 201 USA 115 minút české titulky 35mm /DCP w limitless-movie.com uk Stručná synopsa: Nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov 15 Eddie Mora (Bradley Cooper je lenivý spisovateľ, ktorému sa za ť svet. Chcú ho vyhodiť z práce a rozchod s priateľkou Lindy (Abbie Cornish) ho len utvrdí v presved ť nemô ť ni ďal To sa ale zmení vo chvíli, keď Eddieho navštívi jeho starý priateľ z detstva Vernon (Johnny Whitworth). Ponúkne mu tabletky NZT-utajovanú drogu, ktorá umožňuje využívať mozog na 100% a dodáva človeku extrémne sebavedomie. Eddie sa necháva zlákat neodolateľnými účinkami NZT a úplne droge prepadne. Naraz je schopný využívať informácie s ohromnou efektivitou. Všetko, čo kedy videl, počul a prečítal, zvláda spracovať a zužitkovať. Neustála stimulácia drogou ho katapultuje medzi elitu finančného sektoru. Jeho nad ľudský výkon a úspech pritiahne pozornosť finančného magnáta Carla Van Loona (Robert DeNiro), ktorý v drogou posadnutom Eddiem vidí príležitosť, ako zarobiť miliardy. Zázračná droga má ale nebezpečné vedľajšie účinky a Eddie sa ocitá v ohrození života. Musí sa skrývať, nájomní vrahovia sú však stále bližšie. Podarí sa mu uniknúť, alebo doplatí na zradnú predstavu, že ho droga urobí všemocným? čí na rúca čení , č. len že jeho život je v troskách a budúcnos že prinies šie sklamanie.

Nevhodné pre vekovú skupinu
maloletých do 15 rokov

 

PALACE PICTURES SK
Programové centrum:
Office: Vajnorská 100, SK - 831 04 Bratislava
tel.: +421 2 49 113 116, fax: +421 2 49 113 135
mail: jurajvico@palacepictures.net

O FILME

Bradley Cooper a Robert De Niro sú hlavní hrdinovia akčnej snímky Všemocný. V úvode sa stretávame s neúspešným spisovateľom, ktorého život sa úplne zmení potom, čo užije prísne tajnú “inteligentnú tabletku”, umožňujúcu mu využívať mozog na 100%! Stane sa tak dokonalou verziou seba samého. Nepotrvá dlho a jeho nevídané schopnosti prilákajú temné sily, ktoré ho začnú ohrozovať.

Ctižiadostivý spisovateľ Eddie Morra (Cooper) prechádza obdobím tvorivej krízy, avšak jeho život sa razom zmení, keď mu jeho dobrý priateľ predstaví NZT - revolučnú tabletku, ktorá v ňom prebudí dovtedy nevyužitý potenciál.

Akonáhle sa Eddimu v hlave spustia neurónové reakcie, dokáže si s ľahkosťou spomenúť na všetko, čo kedy prečítal, videl alebo počul, cudzí jazyk sa naučí za 24 hodín, zložité matematické rovnice sú preňho hračkou a jeho okolie je ním očarené. Všetko prebieha hladko, dokiaľ túto netestovanú látku užíva pravidelne.

Čoskoro Eddie spôsobí na Wall Street značný rozruch, keď mu zdanlivo bezvýznamné investície prinesú miliónové zisky. Jeho úspechy si povšimne mocný magnát Carl Van Loon (De Niro), ktorý ho vyzve, aby asistoval pri najväčšom zlučovaní korporácii v dejinách. Spomínané okolnosti upozornia na Eddiho schopnosti aj takých, čo urobia všetko preto, aby sa zmocnili jeho zásob NZT. So životom v ohrození, zápasiac s drastickými vedľajšími účinkami piluliek, sa musí mať Eddie na pozore pred záhadnými pozorovateľmi, krvilačným zločincom a intenzívnym policajným pátraním. Vynaloží všetky sily na to, aby mu zmenšujúce sa zásoby zázračných tabletiek vydržali aspoň dovtedy, kým sa nezbaví svojich nepriateľov.

Vo filme Všemocný uvidíte v hlavnej úlohe Bradleyho Coopera (Vo štvorici po opici, The A-Team), oscarového Roberta De Nira (Zúriaci býk, Taxikár), ďalej sa predstaví Abbie Cornish (Bright Star), Anna Friel (Poznáš muža svojich snov, Bathory), Andrew Howard (Transformers: Pomsta porazených), Johnny Whitworth (3:10 Vlak do Yumy) a Thomas Arana (Agent bez minulosti 2). Film režíroval Neil Burger (Iluzionista, Interview with the Assassin), scenár napísala Leslie Dixon (Hairspray, Aféra Thomasa Crowna) podľa románu Limitless (pôvodne The Dark Fields) autora Alana Glynna. Producentmi sú Leslie Dixon, Ryan Kavanaugh (Robin Hood, Skyline) a Scott Kroopf (Breach, The Hunting Party). Ďalej na filme spolupracovali: hlavný kameraman Jo Willems (Noc dlhá 30 dní), strih Naomi Geraghty (Iluzionista), kostýmová výtvarníčka Jenny Gering (Solitary Man), výkonný producent Tucker Tooley (Skyline, Dear John) a hudobný skladateľ Paul Leonard- Morgan.

O PRODUKCII

Keď sa scenáristka Leslie Dixon jednoho dňa prehrabávala v obchode s knihami „z druhej ruky“, natrafila na román s názvom The Dark Fields. Strhujúci, premyslený triler z pera Alana Glynna mal v sebe potenciál, ktorý scenáristku ihneď upútal. Čo ak by existovala tabletka, ktorá by z vás spravila takmer dokonalého človeka? Látka, vďaka ktorej by sa naplno prejavil všetok váš potenciál? Dali by ste sa nahovoriť?

“Kúpila som si tú knihu a začala ju čítať,” hovorí Leslie. “Niekde v polovici sa ma zmocnil pocit vzrušenia, že by to mohlo mať úspech v Hollywoode. Vložila som do toho vlastné financie, sama napísala scenár a zvyšok si už domyslíte. Film bol na svete.”

Provokatívna myšlienka filmu dokonale zapadla do súčasného veku informácii, kde sa nekonečné prúdy dát mihajú všade okolo nás rýchlosťou blesku. “Myšlienka sa môže zdať na hranici sci-fi, avšak tento typ technológie nemá pravdepodobne ďaleko od reality. Som si istá, že práve teraz by ste v laboratóriách našli vedcov pátrajúcich po 'inteligentej pilulke' na zlepšenie pamäte, vnímania a reflexov.”

Eddie Morra, ktorého stvárnil Bradley Cooper, je spisovateľ postupne upadajúci do zabudnutia. Na začiatku príbehu mu priateľka dá kopačky, vydavateľ sa mu vyhráža, že ukončí spoluprácu pokiaľ nedostane sľúbený rukopis a jeho domáca plánuje vyhodiť ho z bytu. Situácia sa mení vo chvíli, keď mu dávny priateľ podstrčí tabletku obsahujúcu záhadnú látku NZT. Z Eddiho je odrazu nový človek, ktorý chŕli nápady a podáva skvelé výkony, čo mu prináša vysnívaný úspech.

Pozorovať Eddiho cestu zo skromného života v ústraní k bohatstvu a sláve je vzrušujúce, pokračuje Dixon. “Veci, ktoré na tej ceste dokáže zvládnuť by mu každý z nás závidel. Bez problémov sa naučí cudzí jazyk. Za jeden deň má hudbu v malíčku. Stačí len zopár viet a ženy mu padajú k nohám pre jeho šarm a zmysel pre humor. Skrátka, všetci by sme chceli mať takéto schopnosti a je príjemné prežiť to aspoň prostedníctvom hlavného hrdinu. Akonáhle sa veci začnú komplikovať a Eddie sa stane terčom gaunerov, je pozoruhodné vidieť, ako premýšľa a hľadá možné východisko.”

Lesli Dixon ponúkla hotový scenár producentovi Scottovi Kroopfovi, s ktorým sa poznajú od spolupráce na filme Outrageous Fortune (1987). “Bol to silný námet, nádherne vypracovaný a plný humoru. Hneď som si ho zamiloval,” poznamenáva Kroopf. Myšlienka inteligentnej tabletky ihneď naštartovala jeho predstavivosť. “Ešte som sa nestretol s človekom, ktorého by nelákala myšlienka mať schopnosť využiť svoj mozog na 100%. Videli a vnímali by ste oveľa viac. Vaša koordinácia by sa zlepšila. Rýchlejšie by ste sa učili a vrátili by sa vám dávno zabudnuté spomienky. Zrazu by bolo všetko nadosah.” Kroopf ďalej dodáva: “Je zrejmé, že si to vyžaduje aj svoju daň. Čokoľvek podobné steroidom pre vašu myseľ je vysoko nebezpečná záležitosť.”

Akonáhle zahájili Dixon a Kroopf produkčnú spoluprácu na filme, bolo nutné nájsť režiséra. Neil Burger (Iluzionista, Interview with the Assassin) ich zaujal novátorským prístupom k filmu. “Mojím zámerom bolo, aby príbeh pôsobil vierohodne, úplne realisticky,” tvrdí Burger. “Chcel som preniknúť do Eddiho mysle, odhaliť divákovi jeho vnímanie sveta a spracovanie informácii potom, čo užije pilulku. Ukázať, aké to je byť nedpriemerne inteligentný. Využil som niekoľko netradičných vizuálnych techník pri zobrazovaní sveta očami Eddiho.”

Podľa Kroopfa bolo znázornenie Eddiho vnímania kľúčovým bodom snímky Všemocný. “Bolo nutné nájsť niekoho, kto sa dobre orientuje vo vizuálnom spracovaní. Len tak mohol film naplniť naše očakávania,” hovorí producent. “Neil bol odhodlaný nájsť nové spôsoby, ako príbeh vyrozprávať a chopil sa vizuálne odvážnejších nápadov. Nie každý by si trúfol zrealizovať ich.”

Pre Burgera je Všemocný triler a zároveň Eddiho osobný príbeh. “Z obyčajného neúspešného mladíka sa vyšvihne až na vrchol,” poznamenáva režisér. Eddie sa stane úspešnejšímako si kedy predstavoval, no následky nenechajú na seba dlho čakať. “Liek má drastické vedľajšie účinky. Musí ho užívať pravidelne, ináč nastúpia neznesiteľné bolesti hlavy.” Burger ďalej dodáva: “V úvode filmu padne zásadná otázka: 'Čo ak existuje tabletka, ktorá by vás urobila bohatým a mocným? Vzali by ste si ju?' Myslím, že každý z nás by chcel dokázať niečo výnimočné, ovplyvniť dianie vo svete. Tento príbeh je o mladíkovi, ktorý nájde spôsob, ako to uskutočniť a celé to vyznieva vskutku reálne. Nie sú to kúzla. Eddie nie je superhrdina; je len dokonalou verziou seba samého.”

“Látky typu NZT už existujú,” pokračuje Buger. “Provigil, Adderall a ďalšie. NZT je niečo podobné, ibaže asi tisíckrát účinnejšie. Ak je to všetko len hranie sa s chemickými reakciami v mozgu - niečo ako počítačové operácie – kedy prichádza na rad osobná zodpovednosť? Aké sú hranice našej morálnej identity?”

Film Všemocný ponúka napätie, akciu i humor za doprovodu štýlových vizuálnych efektov. “Je to úžasný príbeh, uvidíte skvelé herecké výkony a niekoľko prekvapivých dejových zvratov, čo diváka upúta a dodá filmu napätie,” poznamenáva Kroopf. “Zoberte to ako jazdu s NZT. Bradley Cooper sedí na vedľajšom sedadle a vy to celé prežívate spolu s ním. Film na divákov istotne zapôsobí, užijú si Eddiho stavy mysle a možno si po skončení filmu pomyslia: 'Čo by som urobil ja, keby som bol v Eddiho koži?'.”

SVET A´LA EDDIE MORRA

Už pri prvom stretnutí s producentami filmu Všemocný, vyjadril Neil Burger svoju jasnú víziu pre film: “Prvoradá je pre mňa herecká autentickosť,” hovorí. “Ako dosiahnuť, aby sa divák emočne prepojil s postavami, ktoré ho budú počas filmu sprevádzať? Základom je, aby herci prešli určitou výrazovou zmenou. V našom prípade bolo treba prispôsobiť rolu Bradleyho Coopera všetkým fázam jeho divokej jazdy a vizuálne to doladiť. Eddie síce urobí zopár nekalých skutkov, no naším cieľom je udržať sympatie publika; aby za každých okolností stálo na jeho strane,” pokračuje režisér. “Bradley je skvelý človek, všetci ho milujeme, čo znamenalo polovicu úspechu. Zvyšok boli len detaily ohľadom hereckého stvárnenia a technického spracovania. Divák musí mať pocit, že sa v tom vezie spolu s ním.”

Burger použil pre každú fázu príbehu iné vizuály a vyjadrovacie prostriedky, aby čo najvernejšie zobrazil dianie v Eddiho mysli. “Prvá fáza je 'normálny' Eddie; ďalšia, keď začína tabletka účinkovať; nasleduje štádium, keď je pod vplyvom látky, no a posledné, keď prestane účinkovať. Každá zo spomínaných fáz so sebou nesie špecifickú farebnosť, pohyby kamery, iné prevedenie a herecý výraz. Divák ucíti to, čo práve cíti Eddie a uvidí veci tak, ako ich vníma on.”

Aby mohol režiseŕ uskutočniť tento plán, vymyslel rôzne techniky a postupy. “Použil som metódy, aké som predtým nikdy vo filme nevidel, čo vyvolalo dojem skôr ručnej výroby než digitálny. Preštudoval som si fraktály, samo-reprodukovateľný druh dizajnu. Použil som 360 stupňový pohľad, ktorý zobrazil jeho schopnosť vidieť veci z každej perspektívy. Ďalej som vymyslel spôsob, ako zobraziť fungovanie jeho pamäte, kde uchováva všetko, čo kedy videl a počul. Budete film naplno prežívať. Keď tabletka prestane účinkovať, realita je odrazu nevľúdna a odpudzujúca. No akonáhle Eddie pocíti jej zázračné účinky, všetko prebieha príjemne a s neskutočnou ľahkosťou.”

Hlavný kameraman Jo Willems hovorí o vizuálnom zobrazení Eddiho stavov: “'Normálneho' Eddiho sme nakrúcali ručnou kamerou s dlhším objektívom. Pôsobí to neotesane a chaoticky. Osvetlenie je trochu pochmúrne. Nechceli sme, aby vyzeral príliš dobre.”

Willems pokračuje: “Po užití tabletky prechádza Eddie kompletnou premenou. Cíti, že má všetko pod kontrolou, pričom aj kamera je o niečo stabilnejšia. Vizuálny dojem je uhľadenejší, svetlo mäkšie a použili sme širší objektív. Máme pocit, že vnímame dianie v jeho hlave.”

Všemocný sa nakrúcal v New York City a vo Philadelphii. “Mali sme na to dva týždne, pričom sme zachytili pomerne drsnú a strhujúcu atmosféru. Môžete sa snažiť mať všetko vo filme pod kontrolou a dosiahnuť skvelé výsledky,” poznamenáva režisér. “Na druhej strane to môže potlačiť energiu okolitého prostredia. My sme nijako nezasahovali do pouličného života, ľudia voľne prechádzali popri nás. Bradley Cooper križoval ulice a bloky, čo je v New Yorku normálne. Nasledovala ho len malá skupina nášho štábu, aby to pôsobilo čo najprirodzenejšie.”

Z časových dôvodov filmári viackrát použili osvetlenie, ktoré bolo práve k dispozícii. “Film tak naberá dokumentárny ráz,” podotýka Willems. “Mám rád ten štýl. Keď bol Eddie pod vplyvom látky, bolo nakrúcanie viac pod kontrolou. Použili sa žeriavy, kamerové vozíky a stedicam. Museli sme pracovať rýchlo, no bola to zábava.”

Režisér Neil Burger dobre pozná New York City a preto mal vo veci jasno. Filmovalo sa na mnohých notoricky známych miestach, zachytávajúc jedinečný pulz Manhattanu. “Nakrúcali sme na East Broadway, čo je súčasťou Čínskej štvrte,” hovorí Kroopf. “Bolo to šialenstvo, keďže sa tam vo dne v noci pohybuje milión ľudí. Ďalej sa filmovalo v budove nazývanej Lynx na 52 ulici, v častiach Chelsea, Tribeca a Midtown, ktoré je jedným z najrušnejších a najturistickejších miest. Podarila sa nám aj skvelá akčná scéna s Abbie Cornish v Central Parku.”

Nakrúcať v New Yorku je skutočná výzva, priznáva Dixon. “Zabudnite na akúkoľvek spoluprácu s davom. Newyorčania vám vchádzajú do záberov, no naštastie sú príliš otupen, aby pozreli priamo do kamery. Už tam videli množstvo filmových štábov a preto sa veľmi nevzrušujú.”

Nabitý energiou, emóciami a neustálym pohybom – taký je New York v očiach Neila Burgera a taký ho uvidíte aj vy. “New York je mocná mašina a Manhattan jej riadiace centrum. Snažil som sa o maximum pouličných scén bez toho, aby sme museli všetko uzatvárať. Príliš často sa New York mení na Hollywoodske štúdio. Nám išlo o zachytenie neprikrášlenej skutočnosti. Je to divoký príbeh so šialenými zvratmi a my sme sa ho pokúsili vsadiť do reality.”

O HERCOCH

BRADLEY COOPER (Eddie Morra) má za sebou množstvo skúseností v divadle, v televízii i vo filme, kde sa stal jedným z najvyhľadávanejších hercov svojej generácie. Nedávno ste ho mohli vidieť v snímke Joa Carnahana The A-Team. V roku 2009 si zahral v úspešnej komédii Vo štvorici po opici a v snímke New York, I Love You. Medzi jeho ďalšie filmy patria: Yes Man, Slečna zmilovaná, Ako uloviť družičku a Wet Hot American Summer.

ABBIE CORNISH (Lindy), talentovanaá mladá herečka pôvodom z Austrálie, sa už stihla predsadiť v hollywoodskom priemysle. Úspech zožala najmä za účinkovanie v nezávislých austrálskych filmoch Candy po boku Heatha Ledgera a Somersault. Za oba filmy získala ocenenie Asociácie austrálskych filmových kritikov za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, rovnako ako aj zvýšený záujem zo strany USA. V roku 2009 si Abbie zahrala v dráme režisérky Jane Campion Bright Star, nominovanej na Zlatú palmu na festivale v Cannes. Objavila sa aj v Dobrom ročníku Ridleyho Scotta a po boku Cate Blanchet vo filme Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek.

ROBERT DE NIRO (Van Loon) nie je v Hollywoode nováčikom. Má za sebou množstvo úspešných filmových projektov a ocenení. Z jeho najčerstvejších projektov spomeňme psychologický triler Stone a komédiu Fotri sú lotri. V súčasnosti sa venuje rozvíjaniu svojej produkčnej spoločnosti Tribeca Productions, inštitúcii s názvom Tribeca Film Center, ktorú založil spolu s Jane Rosenthal v roku 1988 a filmovému festivalu Tribeca, ktorý vznikol v roku 2001 ako reakcia na tragédiu Svetového finančného centra v New Yorku. V rámci spoločnosti Tribeca Productions spolupracuje na projektoch, v ktorých často zastáva funkciu producenta, režiséra a herca.

ANNA FRIEL (Melissa) na filmovom plátne ste ju mohli naposledy vidieť v snímke Williama Monahana London Boulevard, kde si zahrala po boku Colina Farrella a Keiry Knightley a v najnovšom filme Woodyho Allena Poznáš muža svojich snov s Naomi Watts, Anthony Hopkinsom a Joshom Brolinom. Okrem toho si zahrala v snímkach: Land of the Lost; Bathory; Gól!; Góóól! 2; Niagara Motel; Prúd času; Me Without You; The War Bride, za ktorú bola nominovaná na cenu Genie v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe; Najlepší obchodníci; Sunset Strip; Maklér a Sen noci svätojánskej. Naši diváci ju môžu poznať aj z veľkofilmu Juraja Jakubiska Bathory, kde stvárnila krvilačnú grófku.

ANDREW HOWARD (Gennady) získal v roku 2001 ocenenie za najlepší mužský herecký výkon na medzinárodnom filmovom festivale v Tokyu za úlohu Jona v snímke Mr. In-Between. Za účinkovanie v trileri Blood River Adama Masona mu bola v roku 2009 udelená cena za najlepší mužský herecký výkon na filmovom festivale v Honolulu. Najbližšie ho uvidíte v Masonovom trileri Luster a v pokračovaní úspešnej komédie Todda Phillipsa The Hangover Part II.

O TVORCOCH

NEIL BURGER (réžia) je známy najmä vďaka úspešnej snímke Iluzionista z roku 2006, kde sa predstavil ako scenárista i režisér. Ďalej napísal a zároveň režíroval Interview with the Assassin, ktorý získal cenu v kategórii najlepší celovečerný film na filmovom festivale Woodstock a filmovom festivale v Avignone. Jeho posledným projektom je snímka The Lucky Ones, v hlavnej úlohe s Rachel McAdams a Timom Robbinsom. Predtým, ako začal Burger pracovať na celovečerných filmoch, režíroval reklamy, televízne spoty pre Amnesty International a bol tvorcom vítaznej osvetovej kampane pre MTV propagujúcej jazyk a literatúru.

LESLIE DIXON (scenár, produkcia) si napriek námietkam svojho okolia jedného dňa zbalila kufre a vydala sa zo San Francisca do Los Angeles s predsavzatím stať sa scenáristkou. Štúdijné výsledky jej neumožnili ísť na vysokú školu a tak začala písať. Medzi jej scenáristické úspechy patria snímky: Outrageous Fortune; Cez palubu; Otec v sukni; Aféra Thomasa Crowna; Pošli ďalej; Strelený piatok a Hairspray.

SCOTT KROOPF (produkcia) produkčne spolupracoval na viac ako 60 filmoch, medziinými: The Hunting Party; Magicians; Zmeškaný hovor; Posledný samuraj; Rozvod po francúzsky; Riddick:Kronika temna; Láskou buchnutá; Texaský masaker motorovou pílou; Jumanji; Nevesta na úteku; Skvelé dobrodružstvo Billa a Teda; Čiernočierna tma; Opus pána Hollanda; Traja muži a nemluvňa, atď.

RYAN KAVANAUGH (produkcia) je riaditeľom firmy Relativity Media. V roku 2008 odkúpili spoločnosť Rogue, špecializujúcu sa na produkciu a distribúciu nízkorozpočtových filmov. Zaznamenali značný úspech najmä v rámci horového žánru, ako napríklad: The Unborn; Posledný dom naľavo alebo akčná dráma Život je boj. Relativity Media rozvíja, produkuje, financuje a distribuuje približne jeden celovečerný film do mesiaca. Medzi známe snímky patria: 3:10 Vlak do Yumy; Zakázané kráľovstvo; Čistá práca; Bratia; Vlkolak; Dear John a iné.