Depeche Mode opätovne štartuje svoje turné

Všetci fanúšikovia skupiny Depeche Mode, POZOR!!!
Členovia skupiny Depeche Mode s radosťou oznamujú svojím fanúšikom, že opäť začínajú koncertovať. Uvádza sa to na oficiálnej web stránke http://www.depechemode.com/news.html.

Spevák skupiny Dave Gahan dostal 12.mája zápal žalúdka a tenkého čreva, čo viedlo k jeho hospitalizácii a k zrušeniu koncertu v Aténach. V nemocnici absolvoval niekoľko testov, ktoré odhalili druhoradý malígny tumor na močovom mechúre, ktorý mu bol úspešne odstránený. Na základe odporúčaní lekárov Dave Gahan musí až do 8. júna oddychovať, aby bolo na 100% isté, že je úplne zotavený.
Koncert v Lipsku (Nemecko) 8.júna bude prvým po tejto nútenej prestávke.

Dava Gahan ďakuje svojím fanúšikom za ich podporu, porozumenie a trpezlivosť.
Kapela Depeche Mode sa zároveň ospravedlňuje za všetky problémy a nepríjemnosti, zapríčinené zrušením resp. odložením koncertov. Dokopy ich bolo 16.
Na oficiálnej stránke skupiny Depeche Mode v zozname koncertov, ktoré nie sú nijakým spôsobom dotknuté, je aj koncert v Bratislave, ktorý sa bude konať bezo zmien 22.júna 2009 na štadióne Inter.

Depeche Mode môžete vidieť

22.06.2009 o 19:00 hod.

V BRATISLAVE, ŠTADIÓN INTER

Dave Gahan
Martin Lee Gore
Andrew John Fletcher
Depeche Mode
O kapele

Hudobná skupina Depeche Mode vznikla v roku 1980. V roku 1981 z kapely odišiel Vince Clarke a nahradil ho Alan Wilder. V roku 1995 od nich odišiel Alan Wilder, a až po súčasnosť ju tvoria traja stáli členovia – Dave Gahan, Martin Gore a Andrew Fletcher. V štúdiu a na koncertnom pódiu spolupracujú s rôznymi pomocnými hudobníkmi. Medzi najstálejšich patrí od roku 1998 Christian Eigner a Peter Gordeno.

 

Osobné profily súčasných členov

Dave Gahan

Spevák kapely pochádza z anglického Eppingu. Až neskôr sa jeho matka a vlastný otec spolu s dvoma bratmi a staršou sestrou presťahovali do rodiska Depeche Mode, Basildonu. Svojho skutočného otca Dave dlhé roky nepoznal, a po roku náhodných návštev v r. 1973 s ním definitívne stratil kontakt. Tento fakt sa podpísal na jeho "vandalskej" mladosti. Čo by skutočný punker a neúnavný fanúšik The Dammen prechádzal z jednej školy do druhej, až sa mu nakoniec podarilo ukončiť umeleckú školu v Southende. V zamestnaní však končil rovnakým spôsobom ako počas štúdia, behom krátkeho času vystriedal niekoľko pracovných pozícií ako aranžér obchodných výkladov, predavač limonády alebo ako vykladač tovaru v supermarkete. Voľný čas však s obľubou trávil v puboch a na potulkách Basildonom s jeho budúcou manželkou Joanne, s ktorou založil vo svojej dobe veľmi aktívny fanclub spomínanej kapely The Dammen.

Jeho hudobné začiatky sa dajú spojiť s basildonskou klubovou kapelou The Vermin, kde začínal ako hráč na tam-tamy a neskôr skúsil spev. Dodnes je hrdý na svoje podanie veľkého hitu Davida Bowieho "Heroes". Pri spievaní tejto piesne na nejakej skautskej akcii na Davea narazili Martin, Vince a Fletch, čo by členovia Composition of Sound a od tejto chvíle sa začína písať história Depeche Mode. Prvotné vystúpenia spájané s neskutočnou trémou odspieval Dave posilnený alkoholom, ale veľmi skoro objavil svoju silnú stránku a vždy si dokonale podmanil publikum.

K významným medzníkom v Daveovom živote možno zaradiť svadbu s dlhoročnou priateľkou Joanne Fox 3.8.1985 a o dva roky neskôr (14.10.1987) narodenie prvého syna Jacka. Na vrchole slávy v rovnakom období začína Dave potajomky experimentovať s tvrdými drogami a táto skutočnosť viedla v roku 1990 k rozvodu s Joanne a Daveove odsťahovanie do U.S.A., kde skutočná pohroma ešte len začala. Daveova nečakaná svadba v apríli 1992 s nie neznámou persónou v amerických rockových kruhoch, Theressou McConroy, drogový a alkoholový ošiaľ u Davea ešte len posilnila. Následné gigantické svetové turné kapely Devotional a Summer Tour '94 už len spečatilo Daveov osud. Počas a po turné žil Dave viac v imaginárnom, ako v skutočnom svete, čo viedlo k rozvodu s Theresou a jeho totálnej závislosti na heroíne.

Dave stál počas svojho života dvakrát pred nebeskou bránou. 17. augusta 1995 bol prijatý s podrezanými žilami do Cedars Sinai Medical Centre. Dave neskôr priznal, že išlo o pokus o samovraždu kvôli neustávajúcemu zúfalstvu a depresiám z drogovej závislosti. Napriek niekoľkým pokusom o liečenie zo závislosti, definitívnou záchranou sa pre neho stalo až 28. mája 1996 predávkovanie speedballom (zmes kokaínu a heroínu, obsahujúcu obzvlášť smrteľne nebezpečný druh heroínu s názvom Red Rum) v skorých ranných hodinách v hoteli Sunset Marquis. V Los Angeleskej nemocnici ho po dvojminútovej klinickej smrti oživili a odovzdali úradom.

Dave bol obvinený za prechovávanie drog a súd mu nariadil pravidelné lekárske prehliadky a liečebnú rehabilitáciu, ktorú úspešne vykonal v Exodus Detox Centre v Los Angeles. Odvtedy je Dave ako vymenený, večierky a afterparty v rámci turné sú pre neho veľkou neznámou a novú chuť do života získal s novou rodinou, ktorú tvorí jeho manželka Jennifer (14.02.1999) a dcéra Stella Rose, s ktorými v súčasnosti žije v New Yorku na dolnom Mannhattane. Po albume Exciter (2001) sa Dave pokúša nahrať svoje vlastné skladby spoločne s priateľom Knoxom Chandlerom a jeho sólový debut pod názvom Paper Monsters vychádza v júni roku 2003. Následne sa vydáva na svetové turné, aby podporil predaj albumu. V novembri zavítal so svojou show aj do Bratislavy.

V roku 2005 si Dave presadzuje svoje skladateľské počiny pri nahrávaní albumu Depeche Mode - Playing The Angel (2005), pričom jedna z jeho skladieb sa stáva aj singlom (Suffer Well).

Po skončení Touring The Angel (august 2006) sa Dave posilnený skladateľským úspechom na albume Depeche Mode a predovšetkým z rešpektu od Martina Goreho píše ďalšie skladby a zakrátko oznamuje, že plánuje nahrať a vydať ďalší sólový album. Stalo sa tak v októbri 2007. Svetlo sveta uzrel album Hourglass nahratý v malom štúdiu v New Yorku za pomoci hudobníkov spolupracujúcich aj s Depeche Mode – Christianom Eignerom a Andrew Phillpottom. Dave tento krát podporil album iba dvoma singlami a po špekuláciách nakoniec nezrealizoval podporné turné. Absolvoval iba niekoľko promo živých vystúpení pre rádio a web. Fanúšikovia prijali Hourglass  omnoho priaznivejšie ako Paper Monsters (2003) a celkovo si album vyslúžil nálepku nízkorozpočtového projektu.

Dave s prípravami na nahrávanie ďalšieho albumu Depeche Mode oznamuje, že má opäť pripravené skladby. Spolu so zvyškom kapely nastupuje v máji 2008 do štúdia, kde až do Vianoc 2008 nahrávajú sklady pre nový album Sounds Of The Universe.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | The Vermin, sólový projekt, Depeche Mode
Pozícia v skupine | spev, ústna harmonika, textár, skladateľ
web | davegahan.com
Celé meno | David Gahan
Prezývka | Dave
Dátum narodenia | streda, 9. máj 1962
Miesto narodenia | Epping, Anglicko
Znamenie | Býk
Farba očí | zeleno-hnedá
Farba vlasov | hnedá
Výška | 180cm

 

Martin Lee Gore

Rodák z Londýna, ktorého otec je černoch a stále žije v americkom štáte Virginia, sa do nudného Basildonu dostal vďaka štúdiu na strednej všeobecnej vzdelávacej škole. Možno vďaka tomuto faktu alebo osudu sa tu stretáva s ľuďmi, ktorí navždy zmenia jeho život. Andrew Fletcher, Vincent Clarke, bratia Bamontovci, Alison Moyet.

Po skončení školy sa zamestnáva ako úradníček v basildonskej pobočke NatWest Bank. Mimo práce však jeho život napĺňa hudba. Cez kapely Norman and the Worms, French Look a vďaka veľmi blízkemu priateľstvu s Andym sa dostáva do kontaktu s Vincentom Clarkom. Zakladajú skupinu Composition Of Sound, s ktorou sa na konci 70-tych rokov stávajú skutočnými hviezdami miestnych klubov. Čo by hráč na klávesy sa aj po príchode Davea zdokonaľuje v tieni Vincenta Clarka, no po jeho nečakanom odchode koncom roku 1981 sa stáva skladateľom a hlavnou skladateľskou osobnosťou kapely.

Po úspechu debutového albumu Speak & Spell odchádza zo zamestnania a hudbe sa venuje profesionálne. Spolu s technickými znalosťami Alana Wildera doviedol kapelu do dvorany slávy. Svoje fetišistické obdobie v polovici 80-tych rokov strávil v západnom Berlíne, kde žil s dlhoročnou priateľkou Christine. V roku 1986 sa však vracia do Londýna. Koncom osemdesiatych rokov sa Martin realizuje v štúdiu prerobením obľúbených svojich skladieb a vydaním EP s názvom Counterfeit (1989). Martin je známy svojim neprekonateľným apetítom v pití piva a vyberaného alkoholu počas nahrávania albumov a turné. Táto záľuba, rovnako ako u Davea končí na osudnom turné Devotional, kedy sa prejavili zdravotné problémy. Taktiež je považovaný za veľkého odborníka a znalca na elektronickej scéne. Dnes so svojou manželkou Suzanne Boisvert, dcérami Viva Lee, Eva Lee a synom Caylom žije na západnom pobreží USA, v Santa Barbare.

V období prázdnin Depeche Mode po skončení svetového turné (november 2001)  k albumu Exciter, Martin nahráva vo svojom domácom štúdiu coververzie svojich obľúbených skladieb a v apríli 2003 vydáva album pod názvom Counterfeit2. K albumu urobí 8 komorných koncertov v malých kluboch po Európe a USA. Na jeseň 2003 Martin oznamuje začiatok písania materiálu pre nový album Depeche Mode. Jeho písanie je na určitý čas prerušené, keď v lete 2004 prekonáva manželskú krízu a dostáva sa do rozvodového konania. Počiatkom roku 2005 nastupujú Depeche Mode do štúdia a spoločne so skladateľským počinom Dave Gahana nahrávajú album Playing The Angel (2005).

Po ukončení úspešného Touring The Angel v lete 2006 sa Martinov osobný život dostáva opäť do normálu, jeho nová mladá priateľka ho doprevádza na všetkých spoločenských udalostiach. Martin prestáva holdovať alkoholu a začiatkom roka 2008 oznamuje, že má pripravený ďalší materiál na nový album Depeche Mode. Medzičasom sa vzťah s jeho priateľkou rozpadá.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | Norman and the Worms, French Look, Composition of Sound, sólový projekt, Depeche Mode
Pozícia v skupine | textár, skladateľ, hráč na gitaru a klávesy, spev/pomocné vokály
web | martingore.com
Celé meno | Martin Lee Gore
Prezývka | Mart
Dátum narodenia | nedeľa, 23. júl 1961
Miesto narodenia | Londýn, Anglicko
Znamenie | Lev
Farba očí | zelená
Farba vlasov | blond
Výška | 170cm

 

Andrew John Fletcher

Veľký futbalový fanúšik londýnskych Chelsea a člen kapely, ktorý hudobno-profesionálny rast zamenil za vedenie financií a marketing Depeche Mode. Z rodného Nottinghamu sa do Basildonu dostal vďaka štúdiu na rovnakej škole, dokonca v tej istej triede ako Martin.

Svoju hudobnú kariéru začal spolu s Vincentom Clarkom v basildonskom kostolnom zbore, do ktorého sa neúspešne niekoľkokrát pokúšal vtiahnuť aj Martina. Po skončení školy sa zamestnal ako poisťovací agent spoločnosti Sun Aliance, a po večeroch skúšal hrať s Vincentom v ich prvej kapele No Romance in China, ktorá však svoju činnosť veľmi rýchlo ukončila. Po zoznámení Martina s Vincentom sa stáva členom a hráčom na basovú gitaru v Composition of Sound. Po založení Depeche Mode a po prvom veľkom úspechu v podobe prvého albumu, rovnako ako Martin opúšťa zamestnanie a venuje sa len hudbe. Prezývku "tichý velikán" napĺňal do slova a do písmena na koncertoch kapely.

Postupom času sa na nahrávaní albumov aktívne zúčastňoval menej a menej a viac ho bavila finančná stránka fungovania DM, pri ktorej zostal dodnes. Na koncertoch pôsobí skôr ako "symbol" a neodmysliteľný člen kapely, hoci sa s tým nevedel dlho zmieriť, čo vyvrcholilo počas amerického Summer Tour v roku 1994, kedy sa aj vďaka osobným výčitkám z hudobnej nevzdelanosti psychicky zrútil, a turné dokončila kapela bez neho. V posledných rokoch zastáva aj funkciu hovorcu kapely a na tvorbe a nahrávaní sa takmer vôbec nepodieľa. Ako jediný z kapely žije stále na britských ostrovoch v Londýne, spolu so svojou manželkou Grainne a deťmi Megan a Josephom. Po niekoľkých rokoch podnikania vo vlastnej reštaurácii Gascogne v Londýne, založil v roku 2001 vlastnú hudobnú značku Toast Hawaii, zameranú na elektronickú scénu.

Prvým interpretom nahrávajúcim pod značkou Toast Hawaii je dievčenské duo Client, ktorým pomáha s nahrávaním debutového albumu a počas celého roku 2003 uskutočňuje live vystúpenia po európskych kluboch a festivaloch. Andy zároveň účinkuje ako amatérsky DJ-začiatočník so svojimi obľúbenými setmi. Vo februári 2004 Andy podpisuje zmluvu s ďalším interpretom - Legate X. S Client v roku 2004 nahráva v poradí druhý album. V roku 2005 sa podieľa na nahrávaní albumu Depeche Mode - Playing The Angel a na nasledujúcom svetovom turné Touring The Angel, s ktorým v júni 2006 navštívia po prvý krát Bratislavu.

Medzičasom z dôvodu zaneprázdnenosti aktivitou Depeche Mode, opúšťa duo Client a prestáva sa podieľať na ich hudobnej kariére. Zároveň necháva značku Toast Hawaii svojmu osodu a tá zaniká. Voľný čas medzi albumami Depeche Mode si Andrew vypĺňa mini DJ-ským turné po Európe. Koncom roka 2007 navštevuje niekoľko európskych destinácií kde odohráva dvojhodinový set zložený z obľúbených skladieb a zremixovaných kúskov Depeche Mode. Tento krát pozvanie prijal aj do Prahy a 23.11.2007 do Bratislavy. V nasledujúcom roku je opäť prítomný pri nahrávaní ďalšieho albumu Depeche Mode, ktoré trvá od mája do decembra 2008.

Osobná vizitka

Hudobná kariéra | No Romance in China, Composition of Sound, Depeche Mode, Hudobná značka "Toast Hawaii"
Pozícia v skupine | hra na klávesy, pomocné vokály, hovorca kapely
Celé meno | Andrew John Fletcher
Prezývka | Andy, Fletch
Dátum narodenia | sobota, 8. júl 1961
Miesto narodenia | Nottingham, Anglicko
Znamenie | Rak
Farba očí | modrá
Farba vlasov | jahodový blond
Výška | 190cm